“Mini Battery Cage -16 Layers Capacity” has been added to your cart. View cart
Showing all 7 resultsSorted by latest
Locally Fabricated Battery Cage – (Various Birds Capacity Battery Cage With Imported PVC Feeder)
Rated 0 out of 5
4.56 out of 5
Imported Battery Cage with PVC feeder – Various Birds Capacity- (Free Installation above 10unit)
Rated 0 out of 5
₦245,000.00 – ₦425,000.00Price range: ₦245,000.00 through ₦425,000.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.56 out of 5
| Weight | 7000000000000 g |
|---|---|
| Tier | A whole unit contains 6 cages in 3 tiers (3 cages on each side) |
| Item Condition | New |
| Up to Date | UTD |
| Capacity | 120 birds, 128 birds, 160 birds, 96 birds |
Mesh For Battery Cage | 2mm Thickness
Rated 0 out of 5
| Weight | 600 g |
|---|---|
| Packaging/ features | Semi-automatic drinking system Premium feeding system to avoid feed wastage Durable frames for the cages Good quality connecting fittings |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Type | |
| Item Condition | New |
| Suitable For | Battery Cage |
Brooding Cage for Poultry Birds – 400 Chicks
Rated 0 out of 5
₦785,000.00
4.56 out of 5
| Weight | 65000 g |
|---|---|
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Class | Poultry equipment |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Up to Date | UTD |
Broiler/Brooding Cage (3 Tiers)
Rated 0 out of 5
4 out of 5
| Weight | 75000 g |
|---|---|
| Quality | FULLY GALVANIZED |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Tier | A whole unit contains 3 tiers and 12 cells |
| Cage capacity | A whole unit can contain 120 birds. |
| Class | Poultry equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Up to Date | UTD |
Locally Fabricated Battery Cages For Broilers – Brooding Cage (3 Tiers | 300 Chicks | 84 Mature Birds)
Rated 0 out of 5
₦380,000.00
4.56 out of 5
| Dimensions | 198.12 × 97.5 × 182.9 cm |
|---|---|
| Quality | FULLY GALVANIZED, SEMI GALVANIZED |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Tier | A whole unit contains 6 cages in 3 tiers |
| Cage capacity | A whole unit can contain 200 chicks and 100 mature broilers. |
| Packaging/features | Semi-automatic drinking systems Premium feeding system to avoid feed wastage Durable frames for the cages Good quality connecting fittings |
| Up to Date | UTD |
battery cages










