Showing 1–12 of 61 resultsSorted by price: low to high
Farrowing Crate (for Pigs)
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 60000 g |
|---|---|
| Item Type | Farrowing crate with floor and heating lamp, Farrowing crate without floor |
| Suitable For | Swine production: Pregnant and lactating sows |
| Features | Drinker set for both the sow and the piglets | Made of hot dip galvanized steel | Can be adjusted in width | Easy to mount |
| Minimum Order | 1 unit |
| Payment Term | Full Payment |
| Country of Origin | Vechta, Germany |
DiCalcium Phosphate DCP – Feed Grade (50kg)
Rated 0 out of 5
₦200,000.00 – ₦400,000.00Price range: ₦200,000.00 through ₦400,000.00
0 out of 5
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Item Type | Dicalcium phosphate |
| Item Condition | Imported, New |
| Suitable For | Growing pigs, Inclusion in livestock feed, Poultry |
| Minimum Order | Half tonne (10 bags), One tonne (20 bags) |
| Payment Term | Full Payment |
| Packaging | Multi-ply paper bags with inner wrapping |
| Country of Origin | Belgrade, Jilin, China |
High Pressure Washer (Hot/Cold Water Cleaner)
Rated 4.50 out of 5
4.67 out of 5
| Weight | 15000 g |
|---|---|
| Class | Pressure Washer |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported |
| Power control | Motor: 1.7Hp, 1.3kw. Flow rate range: 360-900lit/hr |
| Features | 1800 watts, 2000 watts |
Killing Cones for Poultry Processing (Stainless Steel | 12/14 Birds Capacity)
Rated 0 out of 5
5 out of 5
| Weight | 80000 g |
|---|---|
| Dimensions | 122 cm |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Capacity | 12 Birds (Circular Cone), 15 Birds (Rectangular Cone), 12 Birds (Rectangular Cone), 15 Birds (Circular Cone) |
Soybean Derivatives (Soyabean Meal | Full-Fat Soya | Soya Crude Oil)
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Item Type | Full-Fat Soya (50kg), Soya Crude Oil (25L), Soybean Meal (50kg) |
| Country of Origin | Nigeria |
| Estimated delivery (working days) | 5-10 working days |
| Suitable For | Feed Formulation, feeding animals, raw materials |
MultiMax 2×5 Dry Feeder (Weaners | Finishers | 1180x800x990)
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 45000 g |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Class | Livestock equipment |
| Country of Origin | Germany |
| Height | Weaners 0.74 m, Finishers 1m |
Cassava Tuber Grater (With Stainless Materials) – Locally Fabricated
Rated 0 out of 5
5 out of 5
| Weight | 460000 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Item Type | Agricultural equipment |
| Up to Date | UTD |
Rice Destoning Machine (1000-1200kg/h | 1500-2000kg/h)
Rated 0 out of 5
| Weight | 100000 g |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Suitable For | Destoning and impurity removal, Grains, paddy rice |
| Packaging | Wooden boxes |
| Item Condition | Heavy duty, Imported, New, portable and safe |
| Item Type | Agricultural equipment |
| Features | High productivity, Low noise |
| Capacity | 1000-1200kg/h, 1500-2000kg/h |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Country of Origin | China |
Small Rice Milling Machine (FN150 | 150-200kg/h)
Rated 0 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 113.5 cm |
| Capacity | 150-200kg/h |
| Class | Agricultural equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Suitable For | Rice milling |
| Power Source | Electric Motor, Petrol (Gasoline) Engine |
Automatic Feed Trolley |3H/P Motor Engine
Rated 0 out of 5
4 out of 5
| Weight | 100000 g |
|---|---|
| Battery | 48v |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Up to Date | UTD |
Chain Link Mesh (Galvanized Material)
Rated 0 out of 5
4.67 out of 5
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Country of Origin | India |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
Load more products
Loading...
e.g. Rice Destoner, Large Defeathering Machine










