Showing 121–132 of 145 resultsSorted by latest
Improved Farm Tricycle Cart (2020 Model)
Rated 0 out of 5
| Weight | 400000 g |
|---|---|
| Dimensions | 330 × 120 × 132 cm |
| Item Condition | Imported, New |
| Suitable For | Agripreneurs, Feed millers, Livestock, Piglets, Poultry farmers, Transportation, Veterinarians |
| Country of Origin | China |
| Payment Term | Full Payment |
| Warranty | 12 months |
| Estimated delivery (working days) | in 2 to 4 weeks |
| Up to Date | UTD |
| Brand | Dayun (150cc), Fenco (200cc), Jincheng (175cc), Lifan (200cc), Rongxing (200cc), Royal (200cc) |
Nipple with Cup Drinker (Yellow/Red)
Rated 0 out of 5
₦560.00 – ₦55,500.00Price range: ₦560.00 through ₦55,500.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.88 out of 5
| Weight | 200 g |
|---|---|
| Type | Nipple drinker (Pieces), Nipple drinkers (carton of 100 pcs). |
| Item Condition | New |
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
DiCalcium Phosphate DCP – Feed Grade (50kg)
Rated 0 out of 5
₦200,000.00 – ₦400,000.00Price range: ₦200,000.00 through ₦400,000.00
0 out of 5
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Item Type | Dicalcium phosphate |
| Item Condition | Imported, New |
| Suitable For | Growing pigs, Inclusion in livestock feed, Poultry |
| Minimum Order | Half tonne (10 bags), One tonne (20 bags) |
| Payment Term | Full Payment |
| Packaging | Multi-ply paper bags with inner wrapping |
| Country of Origin | Belgrade, Jilin, China |
Automatic Bell Drinkers For Poultry (With Elongated Bell | Indian Model)
Rated 0 out of 5
₦21,000.00
4.78 out of 5
| Weight | 1500 g |
|---|---|
| Suitable For | Poultry (broilers, layers, breeders etc) |
| Item Condition | New |
| Accessories | Bell, Clip, 20 m Nylon cord, Cord adjuster, Handle hook, Water level adjuster, Mechanism lock collar, Washer and washer support, Down sprout, Flexible tube (3 m per drinker), Hanger rod, Hanger ballast nut, Ballast bottle |
| Optional accessories | Saddle connector, In-line shut off, Reducer, Nipple |
| Outer lip circumference | 42.5 |
Stalosan F (Disinfectant Powder | Hygiene Solutions for Litter)
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 15000 g |
|---|---|
| Item Type | Litter control | Hygiene solution |
| Item Condition | Imported, New |
| Suitable For | Environmental application | Litter application, Pathogen control |
| Packaging | 15kg bags |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
| Up to Date | UTD |
CP15 Evolution Knapsack Sprayer (Standard Model | Cooper Pegler Brand) 15L
Rated 0 out of 5
₦135,000.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.36 out of 5
| Weight | 5000 g |
|---|---|
| Item Type | Knapsack sprayer |
| Item Condition | Imported, New |
| Capacity | 15 litres |
| Suitable For | Chemical application via spraying |
| Payment Term | Full Payment |
| Presentation | CP15 Can + Deflector Nozzle + Lance, CP15 Evolution Knapsack |
APA Ultra Strepen P
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Item Type | Antibiotic powder |
| Suitable For | Poultry farmers, Veterinarians |
| Item Condition | New |
| Payment Term | Full Payment |
Locally Fabricated Battery Cages For Broilers – Brooding Cage (3 Tiers | 300 Chicks | 84 Mature Birds)
Rated 0 out of 5
₦380,000.00
4.56 out of 5
| Dimensions | 198.12 × 97.5 × 182.9 cm |
|---|---|
| Quality | FULLY GALVANIZED, SEMI GALVANIZED |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Tier | A whole unit contains 6 cages in 3 tiers |
| Cage capacity | A whole unit can contain 200 chicks and 100 mature broilers. |
| Packaging/features | Semi-automatic drinking systems Premium feeding system to avoid feed wastage Durable frames for the cages Good quality connecting fittings |
| Up to Date | UTD |
NUFOTOX PRO (Mycotoxicosis Control | 1kg | 25kg)
Rated 0 out of 5
₦4,000.00 – ₦72,000.00Price range: ₦4,000.00 through ₦72,000.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
5 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Size | 1kg, 25kg |
| Suitable For | Inclusion in feed |
| Item Condition | New |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
NUFOCARE POWDER(P) – (Natural Growth Promoter and Amplifier | Acidifier | 1kg | 25kg)
Rated 0 out of 5
₦7,950.00 – ₦141,100.00Price range: ₦7,950.00 through ₦141,100.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
5 out of 5
| Weight | 50000000000 g |
|---|---|
| Item Type | Acidifier, Natural growth promoter |
| Suitable For | Inclusion in feed |
| Size | 1kg, 25kg |
| Item Condition | New |
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
NUFOBACTER Liquid (Antibiofilm, Acidifier, Drinking Line Cleanser, Growth Promoter | 1L | 5L)
Rated 0 out of 5
₦14,500.00 – ₦67,000.00Price range: ₦14,500.00 through ₦67,000.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
5 out of 5
| Weight | 5000 g |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Size | 1 litre, 5 litres |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
NUFOCOLI + NUFOSALM (Probiotic, Acidifier, Antimicrobial Feed Additive)
Rated 0 out of 5
₦5,638.00 – ₦137,095.00Price range: ₦5,638.00 through ₦137,095.00
5 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Item Type | Feed additive |
| Suitable For | Inclusion in feed |
| Item Condition | Imported, New |
| Size | 1kg, 25kg |
| Packaging | 1kg package, 25kg bags |
| Payment Term | Full Payment |
| Country of Origin | Germany |
Load more products
Loading...










