Showing 13–24 of 141 resultsSorted by price: low to high
Grain Threshing Machine (VTC4000 | Electric | Gasoline | Diesel)
Rated 0 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Model | VTC4000 |
| Class | Agricultural equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Condition | Heavy duty, Imported, New |
| Capacity | 1000 – 2000kg per hour |
Small Rice Milling Machine (FN150 | 150-200kg/h)
Rated 0 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 113.5 cm |
| Capacity | 150-200kg/h |
| Class | Agricultural equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Suitable For | Rice milling |
| Power Source | Electric Motor, Petrol (Gasoline) Engine |
Broiler/Brooding Cage (3 Tiers)
Rated 0 out of 5
4 out of 5
| Weight | 75000 g |
|---|---|
| Quality | FULLY GALVANIZED |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Tier | A whole unit contains 3 tiers and 12 cells |
| Cage capacity | A whole unit can contain 120 birds. |
| Class | Poultry equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Up to Date | UTD |
Hybrid Chick Feed | Crumbles – 25kg Bag
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Chick feed, Grower Mash, Layer feed (pullets) |
| Suitable For | Poultry chicks, Pullets (layer chicks) |
| Packaging | 25kg bags |
| Consistency | Mash, Crumble |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Up to Date | UTD |
Hybrid Layer Pellet – 25kg Bags
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Layer feed |
| Presentation | Pellets |
| Suitable For | Layers (17-33 weeks) |
| Packaging | 25kg bags |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Item Type | layer pellet |
| Up to Date | UTD |
DSL NeoDine | Lodophor Disinfectant | 1 Litre
Rated 0 out of 5
4.96 out of 5
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Item Type | disinfectant |
| Packaging | 1L Keg |
| Suitable For | Cleaning and Disinfecting |
Chick Brooder Guard | 100 – 200 Capacity
Rated 0 out of 5
4 out of 5
| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Class | Brooding equipment |
| Capacity | 1000 chicks capacity |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Item Type | chick guard |
| Suitable For | security for the brooding of young birds (1-10 days) |
| Up to Date | UTD |
Magnesium Sulphate (Doris Brand | 25kg |50kg)
Rated 0 out of 5
4.36 out of 5
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural fertilizer |
| Packaging | 25kg bag, 50kg bag |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Suitable For | crops and soils |
Chain Link Mesh (Galvanized Material)
Rated 0 out of 5
4.67 out of 5
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Country of Origin | India |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
1056 Eggs Capacity Incubators (Electric Powered-500W)
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 350000 g |
|---|---|
| Dimensions | 169 × 97 × 98 cm |
| Capacity | 1056 Eggs |
| Suitable For | Hatching poultry eggs |
| Item Condition | Imported, New, New, portable and safe |
| Features | Electrical heating systems | Calibrating temperature sensor reading | Heating element | Humidity alarm | Temperature alarm | |
| Additional information | Instructional manual available |
| Digital LED display | Available with user friendly control panel |
| Power | 500W |
| Minimum Order | 1 unit |
| Up to Date | UTD |
Feather Removal Machine (Big Size | 15 Birds Capacity)
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | 70000 g |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Item Type | feather plucking machine |
| Suitable For | Poultry processing |
| Operational capacity | 15 birds per operation |
| Minimum Order | 1 |
| Payment Term | Full Payment |
PVC Washer
Rated 0 out of 5
| Weight | 20000 g |
|---|---|
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Phase | Three Phase |
| Power Rating | 415 V 3.7 – 7.4 KW |
Load more products
Loading...










