EXPLORE FARM INPUTS
Poultry Inputs
Drip Cup
Rated 0 out of 5
0 out of 5
Clip Nipple – (Pack of 100 Pieces)
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Payment Term | Full Payment |
| Recommended PVC Pipe Size | 3/4 inch pipe |
| Estimated delivery (working days) | in 1 to 3 Days |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
GALVANIZED FEED TROUGH
Rated 0 out of 5
0 out of 5
Electric Scalding Machine (Imported) – For Poultry Processing
Rated 0 out of 5
4.6 out of 5
| Weight | 16000 g |
|---|---|
| Item Condition | Imported, Locally fabricated |
| Electric Power | 2-3 kW |
| Operational capacity | 5-10 birds per batch |
| Power control | 220v – 240v/50Hz-60Hz |
| Country of Origin | China, Nigeria (Locally Fabricated) |
| Up to Date | UTD |
AUTOMATIC BELL-SHAPED DRINKER
Rated 0 out of 5
0 out of 5
Glucovita C | 100g
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
High Capacity Carcass Washing Bowl (10/25 Birds/Batch | Stainless Steel | Locally Fabricated)
₦455,000.00
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | 45000 g |
|---|---|
| Country of Origin | Nigeria (Locally Fabricated) |
| Up to Date | UTD |
Fish Farming Inputs
Bonne Etoile (Senegal Fish Meal | 50kg)
₦135,000.00
Rated 0 out of 5
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Fish feed |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Safe |
| Payment Term | Full Payment |
TopFeed Omega Fish Feed (Floating Feed Pellets for Tilapia | 4.5mm | 6mm | 9mm) – 15kg
₦25,081.25 – ₦26,747.50Price range: ₦25,081.25 through ₦26,747.50
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 15000 g |
|---|---|
| Class | Fish feed |
| Pellet Size | 4.5mm, 6mm, 9mm |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
BlueCrown Extruded Fish Feed (2mm | 3mm | 4mm | 6mm | 9mm | 15kg)
₦28,020.00 – ₦36,020.00Price range: ₦28,020.00 through ₦36,020.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 15000 g |
|---|---|
| Class | Extruded catfish feed |
| Pellet Size | 2mm, 3mm, 4mm, 6mm, 9mm |
| Country of Origin | Nigeria |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Black Soldier Fly Larva Meal (Maggots | Sold Per Gram)
₦1,200.00 – ₦3,500.00Price range: ₦1,200.00 through ₦3,500.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Class | Maggot meal |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Intensive Aquaculture (Fish Farmers’ Practical Guide), Sept 2024 edition
₦14,400.00
Rated 4.50 out of 5
4.82 out of 5
| Class | Book |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
SK PSD (Denmark Fish Meal | 50kg)
₦195,000.00
Rated 0 out of 5
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Fish feed |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Safe |
| Payment Term | Full Payment |
Cold Room (| 5HP | 7.5HP |)
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported |
Turkey Production
Foreign Turkey Poults – 30Pcs Per Carton (Full Carton | Half Carton | One-Sixth Carton)
₦142,500.00 – ₦285,000.00Price range: ₦142,500.00 through ₦285,000.00
Rated 4.25 out of 5
4.43 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Turkey Starter Feed ( 25kg Bags)
₦26,800.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Turkey starter feed |
| Packaging | 25kg bags |
| Suitable For | Turkey Poults (0-3 weeks) |
| Features | Mashed feeds |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Up to Date | UTD |
Turkey Finisher Feed (Mash | 25kg Bags)
₦24,150.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Turkey finisher feed |
| Features | Mashed feeds |
| Suitable For | Turkeys over fifteen weeks old |
| Packaging | 25kg bags |
| Up to Date | UTD |
Mini Battery Cage -16 Layers Capacity
₦96,000.00
Rated 0 out of 5
Turkey Grower Feed (Mash | 25kg Bags)
₦24,675.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Turkey grower feed |
| Up to Date | UTD |
Nigerian Turkey Poults – 40Pcs Per Carton (Full Carton | Half Carton)
₦90,000.00 – ₦180,000.00Price range: ₦90,000.00 through ₦180,000.00
Rated 4.33 out of 5
4.48 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4-Week-Old Turkeys – Superior Quality for Optimal Growth and Profitability (6 turkeys/Carton) (Foreign)
₦54,000.00 – ₦108,000.00Price range: ₦54,000.00 through ₦108,000.00
Rated 0 out of 5
4.43 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Cassava Farming Inputs
Large Cassava Peeler – Locally Assembled | 2.5 – 3 tons/hr. | PE-001-MOD2026
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 100000000 g |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Estimated delivery (working days) | in 3 – 4 weeks |
| Payment Term | Full Payment |
| Up to Date | UTD |
Cassava Grating Machine | 2.5 – 3 tons/hr. | 4hp – Locally Assembled | Automatic | Stainless | ACG-001-MOD2026
₦1,694,000.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Capacity | 3 tons/hr |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | in 3 – 4 weeks |
| Payment Term | Full Payment |
| Item Condition | New |
| Item Type | Cassava Grating Machine |
| Up to Date | UTD |
Installation Services – Garri Processing Machines | Pelletizing Machines | Battery Cages
Rated 0 out of 5
Disc Mill Crusher | 500 kg/hr.
₦580,000.00
Rated 0 out of 5
| Weight | 200000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
Manual Granular Fertilizer Applicator – Shovel
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Class | Fertilizer Applicator |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
| Up to Date | UTD |
Urea Fertilizer (Indorama | 50kg | 46% Nitrogen) | Ordinary
₦51,000.00
Rated 0 out of 5
4.36 out of 5
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural fertilizer |
| Packaging | 50kg |
| Presentation | White crystalline form |
| Brand | Neem Coated Urea, Ordinary Urea |
| Up to Date | UTD |
Garri Processing Plant (Combo) – Locally Assembled | Free Shipping
Rated 4.00 out of 5
0 out of 5
| Weight | 1000000 g |
|---|---|
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | 1 month |
| Item Condition | 100% Brand new |
| Up to Date | UTD |
Locally Fabricated Garri Rotary Fryer | 15-20kg/batch (Input)
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 350000 g |
|---|---|
| Item Type | Garri Fryer |
| Class | garri processing equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Features | automatic |
| Capacity | 50kg/batch |
| Suitable For | frying garri |
| Up to Date | UTD |
Pig Inputs
Farrowing Crate (for Pigs)
Rated 0 out of 5
| Weight | 60000 g |
|---|---|
| Item Type | Farrowing crate with floor and heating lamp, Farrowing crate without floor |
| Suitable For | Swine production: Pregnant and lactating sows |
| Features | Can be adjusted in width, Drinker set for both the sow and the piglets, Easy to mount, Made of hot dip galvanized steel |
| Minimum Order | 1 unit |
| Payment Term | Full Payment |
| Country of Origin | Vechta, Germany |
Electronic Platform Scale (500 kg Capacity)
Rated 0 out of 5
| Weight | 20000 g |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 40.5 cm |
| Features | Durable heavy duty steel structure, Rust proof coating, Sleek design, Wide platform for weighing large packages |
| Colour | Black, Gray |
| Digital LED display | Easy viewing on indicator, wide 180° viewing angle. |
| Suitable For | Industries, farms, retail stores etc |
| Item Type | Platform weighing scale |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Size | Breadth 40.5cm, Length 31.5cm |
| Up to Date | UTD |
DRAMINSKI Pregnancy Detector – Ultrasonic Tester for Sheep, Pig & Dog
₦977,500.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
Cattle Weighing Scale (3 tonnes Capacity )
₦690,000.00
Rated 0 out of 5
4.6 out of 5
| Weight | 100000 g |
|---|---|
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Estimated delivery (working days) | 4 to 6 weeks |
| Up to Date | UTD |
Cattle Inputs
Combo: Goat Eartag + Medium Eartag Applicator
₦26,323.00
Rated 0 out of 5
Combo Pack: Cow Ear Tags + Applicator + Injector
Rated 0 out of 5
Electronic Platform Scale (500 kg Capacity)
Rated 0 out of 5
| Weight | 20000 g |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 40.5 cm |
| Features | Durable heavy duty steel structure, Rust proof coating, Sleek design, Wide platform for weighing large packages |
| Colour | Black, Gray |
| Digital LED display | Easy viewing on indicator, wide 180° viewing angle. |
| Suitable For | Industries, farms, retail stores etc |
| Item Type | Platform weighing scale |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Size | Breadth 40.5cm, Length 31.5cm |
| Up to Date | UTD |
DRAMINSKI Pregnancy Detector – Ultrasonic Tester for Sheep, Pig & Dog
₦977,500.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
Combo: Cow Eartag + Medium Eartag Applicator
₦32,625.00
Rated 0 out of 5
Cattle Weighing Scale (3 tonnes Capacity )
₦690,000.00
Rated 0 out of 5
4.6 out of 5
| Weight | 100000 g |
|---|---|
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Estimated delivery (working days) | 4 to 6 weeks |
| Up to Date | UTD |
Oil Palm Inputs
Coccitom – Advanced Solution for Coccidiosis Control in Poultry and Rabbits
₦3,550.00
Rated 0 out of 5
Layflat Hose (Black | Blue)
Rated 0 out of 5
5 out of 5
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Outdoor equipment |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Suitable For | Irrigation and water supply application in general industries, civil and construction engineering, agricultural and shipbuilding. |
| Size | 100m length, 2 inches wide (Black/Blue), 100m length, 3 inches (Black/blue) |
| Color | Black, Blue |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Oil Clarifier Drum with Mild Steel and Inner stainless – 200ltr Capacity – Locally Fabricated
Rated 0 out of 5
0 out of 5
Fowlpox Vaccine (Large Dose Vial | 500 | 1000) + Transport Flask
₦3,100.00 – ₦8,950.00Price range: ₦3,100.00 through ₦8,950.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Class | Vaccines |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Features | Comes with diluent |
| Minimum Order | 1 pack, there are 10 vials in a pack |
| Suitable For | Prevention of the wet and dry forms of fowl pox in all poultry birds |
| Dose Per Vial | 200-Dose, 500-Dose, 1000-Dose |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
One stop shop for farm inputs
Add products to your cart and click on one of the available codes below to apply










