Search products
Price filter
Sort by
Filter by Brand
Filter by Power
Agricultural Equipment Offers
Kitchen Digital Weight Scale | For Accuracy
Rated 0 out of 5
₦7,500.00
| Weight | 750 g |
|---|---|
| Class | electronic scale |
| Colour | Black |
| Digital LED display | big LCD with backlight |
| Battery | AA batteries |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Item Type | digital hanging scale |
| Suitable For | Grading, Weighing |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
4.88 out of 5
Poultry Killing Cones | 12 cones/batch
Rated 0 out of 5
| Weight | 80000 g |
|---|---|
| Dimensions | 122 cm |
| Class | Poultry equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Capacity | 12 cones per batch |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Up to Date | UTD |
4.88 out of 5
Poultry Processing Line
Rated 0 out of 5
₦6,490,000.00
| Weight | 196000 g |
|---|---|
| Class | Poultry equipment |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Up to Date | UTD |
4.88 out of 5
WH-A08 Portable Electronic Scale (LCD | Max 50kg | With Hanging Hook/Backlight)
Rated 0 out of 5
| Weight | 750 g |
|---|---|
| Capacity | 50kg |
| Class | electronic scale |
| Colour | Black |
| Digital LED display | big LCD with backlight |
| Battery | AA batteries |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Item Type | digital hanging scale |
| Suitable For | Grading, Weighing |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Motorized Knapsack Sprayer |15L | 25L
Rated 0 out of 5
| Weight | 11000 g |
|---|---|
| Up to Date | UTD |
| Capacity | 15 litres, 20 litres, 25 litres |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Palm Harvester/Cutter | Motorized Machine – Chinese Model
Rated 0 out of 5
| Weight | 7000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Suitable For | oil palm harvesting |
| Features | gasoline engine, 2 cycles, single-cylinder, forced air-cooled |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Type | palm harvester/cutter with a shovel-like blade, palm harvester/cutter with sickle |
0 out of 5
Rice Destoner (1 Tonne/Hr)
Rated 0 out of 5
₦1,200,000.00
| Weight | 120000 g |
|---|---|
| Packaging | Wooden boxes |
| Item Condition | Heavy duty, New, portable and safe |
| Item Type | destoner |
| Features | destoner, High productivity, Low noise |
| Capacity | 1 tonne / hr |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Class | Equipment |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Broiler/Brooding Cage (3 Tiers)
Rated 0 out of 5
| Weight | 75000 g |
|---|---|
| Quality | FULLY GALVANIZED |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Tier | A whole unit contains 3 tiers and 12 cells |
| Cage capacity | A whole unit can contain 120 birds. |
| Class | Poultry equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Up to Date | UTD |
4 out of 5
Paper Egg Crates (White | Brown | Bundle of 100 pieces)
Rated 0 out of 5
₦15,500.00
| Weight | 9000 g |
|---|---|
| Class | Paper Egg Crates |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Maximum Order | 5 Bundles (500 Crates) |
| Up to Date | UTD |
| Item Type | Brown, White |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.88 out of 5
Improved Farm Tricycle Cart (2020 Model)
Rated 0 out of 5
| Weight | 400000 g |
|---|---|
| Dimensions | 330 × 120 × 132 cm |
| Item Condition | Imported, New |
| Suitable For | Agripreneurs, Feed millers, Livestock, Piglets, Poultry farmers, Transportation, Veterinarians |
| Country of Origin | China |
| Payment Term | Full Payment |
| Warranty | 12 months |
| Estimated delivery (working days) | in 2 to 4 weeks |
| Up to Date | UTD |
| Brand | Dayun (150cc), Fenco (200cc), Jincheng (175cc), Lifan (200cc), Rongxing (200cc), Royal (200cc) |
Electric Scalding Machine | 70 Litres | 120 Litres
Rated 4.00 out of 5
| Weight | 16000 g |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Item Type | Chicken scalding machine |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Suitable For | Slaughterhouse poultry processing |
| Electric Power | 2-3 kW |
| Operational capacity | 5-10 birds per batch |
| Packaging | Wooden boxes |
| Power control | 220v – 240v/50Hz-60Hz |
| Country of Origin | China |
| Capacity | 120 litres, 70 litres |
4.78 out of 5
Aquafeed Production, Economics; Health Impact on Fish Management (2020 Edition)
Rated 4.50 out of 5
₦12,000.00
| Presentation | HardCopy Book, PDF Ebook |
|---|---|
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.82 out of 5










