Showing 13–24 of 373 resultsSorted by price: low to high
Search products
Price filter
Sort by
Filter by Brand
Filter by Power
Agricultural Equipment
Portable Disinfectant Fogger Machine (Clean Air Spray | KS900W | KS400W)
Rated 5.00 out of 5
| Weight | 7500 g |
|---|---|
| Class | fogger machine |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Features | Heat up time is 3 to 4 minutes, spray distance is 4 to 6 meters, fog oil capacity is 0.8 to 1 liters, mist output is 1000 to 2000cfm. |
| Suitable For | effective control infection and diseases on farms, workplaces, and households. |
4.78 out of 5
MultiMax 2×5 Dry Feeder (Weaners | Finishers | 1180x800x990)
Rated 0 out of 5
| Weight | 45000 g |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Class | Livestock equipment |
| Country of Origin | Germany |
| Height | Weaners 0.74 m, Finishers 1m |
0 out of 5
Cassava Tuber Grater (With Stainless Materials) – Locally Fabricated
Rated 0 out of 5
| Weight | 460000 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Item Type | Agricultural equipment |
| Up to Date | UTD |
5 out of 5
CYK Single Milking Machine (Mobile Type | Silicone Liner | DR05010 Model)
Rated 0 out of 5
| Weight | 47000 g |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 70 × 90 cm |
| Item Condition | Imported, New |
| Suitable For | Automatic milking of dairy animals |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
CYK Double Milking Machine (Mobile Type | Silicone Liner | DR04079 Model)
Rated 0 out of 5
| Weight | 58000 g |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 70 × 100 cm |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Suitable For | Automatic milking of dairy animals |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Grain Threshing Machine (VTC4000 | Electric | Gasoline | Diesel)
Rated 0 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Model | VTC4000 |
| Class | Agricultural equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Condition | Heavy duty, Imported, New |
| Capacity | 1000 – 2000kg per hour |
Rice Destoning Machine (1000-1200kg/h | 1500-2000kg/h)
Rated 0 out of 5
| Weight | 100000 g |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Suitable For | Destoning and impurity removal, Grains, paddy rice |
| Packaging | Wooden boxes |
| Item Condition | Heavy duty, Imported, New, portable and safe |
| Item Type | Agricultural equipment |
| Features | High productivity, Low noise |
| Capacity | 1000-1200kg/h, 1500-2000kg/h |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Country of Origin | China |
Small Rice Milling Machine (FN150 | 150-200kg/h)
Rated 0 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 113.5 cm |
| Capacity | 150-200kg/h |
| Class | Agricultural equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Suitable For | Rice milling |
| Power Source | Electric Motor, Petrol (Gasoline) Engine |
Electric Scalding Machine (Imported) – For Poultry Processing
Rated 0 out of 5
| Weight | 16000 g |
|---|---|
| Item Condition | Imported, Locally fabricated |
| Electric Power | 2-3 kW |
| Operational capacity | 5-10 birds per batch |
| Power control | 220v – 240v/50Hz-60Hz |
| Country of Origin | China, Nigeria (Locally Fabricated) |
| Up to Date | UTD |
4.6 out of 5
Broiler/Brooding Cage (3 Tiers)
Rated 0 out of 5
| Weight | 75000 g |
|---|---|
| Quality | FULLY GALVANIZED |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Tier | A whole unit contains 3 tiers and 12 cells |
| Cage capacity | A whole unit can contain 120 birds. |
| Class | Poultry equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Up to Date | UTD |
4 out of 5
Palm Harvester/Cutter | Motorized Machine – Chinese Model
Rated 0 out of 5
| Weight | 7000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Suitable For | oil palm harvesting |
| Features | gasoline engine, 2 cycles, single-cylinder, forced air-cooled |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Type | palm harvester/cutter with a shovel-like blade, palm harvester/cutter with sickle |
0 out of 5
Chick Brooder Guard | 100 – 200 Capacity
Rated 0 out of 5
| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Class | Brooding equipment |
| Capacity | 1000 chicks capacity |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Item Type | chick guard |
| Suitable For | security for the brooding of young birds (1-10 days) |
| Up to Date | UTD |
4 out of 5
Load more products
Loading...










