Search products
Sort by
Filter by Brand
Cassava Farming
“Manual Granular Fertilizer Applicator – Shovel” has been added to your cart. View cart
Cassava Cuttings (35 Stems/Bundle)
Rated 0 out of 5
₦1,500.00 – ₦2,000.00Price range: ₦1,500.00 through ₦2,000.00
| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Packaging | 35 Stems per bundle |
| Variety | TME 419, TMS 1958 (Game changer) |
| Suitable For | Cassava plantation |
| Payment Term | Full Payment |
| Presentation | In bundles |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
0 out of 5
Urea Fertilizer (Indorama | 50kg | 46% Nitrogen) | Ordinary
Rated 0 out of 5
₦51,000.00
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural fertilizer |
| Packaging | 50kg |
| Presentation | White crystalline form |
| Brand | Neem Coated Urea, Ordinary Urea |
| Up to Date | UTD |
4.36 out of 5
JACTO Knapsack sprayers (PJH Model)
Rated 0 out of 5
₦135,000.00 – ₦138,000.00Price range: ₦135,000.00 through ₦138,000.00
| Weight | 5500 g |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 20 × 48 cm |
| Class | Manually operated knapsack sprayer |
| Capacity | 16 litres, 20 litres |
| Colour | Blue with orange parts |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported |
| Country of Origin | Jacto, Brazil |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.36 out of 5
Installation Services – Garri Processing Machines | Pelletizing Machines | Battery Cages
Rated 0 out of 5
| Installation Service | Garri Processing Machine, Feed Pelletizer Installation, Battery Cages, 1″ pipe, 25 liters of arzola oil, Chimney pipe |
|---|
Sarosate (Weedkiller | Systemic Herbicide) -1L
Rated 0 out of 5
₦5,999.99
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Item Type | Systemic Herbicide |
| Class | Commercial and agricultural class |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Presentation | 1 bottle (1L), 1 Carton (12 bottles) |
| Suitable For | Control of early weeds (annual and perennial broad-leaf weeds and grasses). |
| Estimated delivery (working days) | in less than 1 week |
| Up to Date | UTD |
5 out of 5
High Quality Knapsack Sprayer (Various Brands) – 16 Litres
Rated 0 out of 5
₦25,000.00
| Weight | 4500 g |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 20 × 48 cm |
| Colour | Blue, green etc |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Up to Date | UTD |
4.36 out of 5
Manual Granular Fertilizer Applicator – Shovel
Rated 0 out of 5
| Class | Fertilizer Applicator |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
NPK Fertilizer (NPK [S] 15-15-15 [10.2] | 50kg Bags)
Rated 0 out of 5
₦64,000.00
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural fertilizer |
| Packaging | 50kg bag |
| Up to Date | UTD |
4.36 out of 5
Garri Processing Plant (Combo) – Locally Assembled | Free Shipping
Rated 4.00 out of 5
| Weight | 1000000 g |
|---|---|
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | 1 month |
| Item Condition | 100% Brand new |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Large Garri Fryer (400kg of Garri per Day) – Locally Assembled
Rated 0 out of 5
| Item Type | Large Garri Fryer |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Large Cassava Peeler | 2.5 – 3 tons/hr.
Rated 0 out of 5
| Weight | 100000000 g |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Estimated delivery (working days) | in 3 – 4 weeks |
| Payment Term | Full Payment |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Locally Fabricated Garri Rotary Fryer | 15-20kg/batch (Input)
Rated 0 out of 5
| Weight | 350000 g |
|---|---|
| Item Type | Garri Fryer |
| Class | garri processing equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Features | automatic |
| Capacity | 50kg/batch |
| Suitable For | frying garri |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Load more products
Loading...










