Search products
Price filter
Sort by
Veterinary Products
Sultrimix (Injectable Antibiotic for Livestock) 100ml
Rated 0 out of 5
₦1,450.00 – ₦68,200.00Price range: ₦1,450.00 through ₦68,200.00
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Item Type | Injectable, Strong antibiotic medication |
| Species | Cattle, sheep and goats, Livestock |
| Suitable For | Intramuscular | Subcutaneous | Slow Intravenous Injection |
| Packaging | 100ml bottles, 100ml packed as 48 bottles in a box |
| Country of Origin | Mobedco-Vet, Jordan |
| NAFDAC Reg. Number | B4-5258 |
Quinoprim (Water Soluble Antibiotic/Anticoccidial Powder) 100g
Rated 0 out of 5
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Item Type | Anticoccidial medication, Strong antibiotic medication |
| Species | Poultry |
| Suitable For | Administration in drinking water |
| Packaging | 100g sachets, A pack of 25 sachets |
| Country of Origin | Mobedco-Vet, Jordan |
| NAFDAC Reg. Number | B4-5258 |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Stalosan F (Disinfectant Powder | Hygiene Solutions for Litter)
Rated 0 out of 5
| Weight | 15000 g |
|---|---|
| Item Type | Litter control | Hygiene solution |
| Item Condition | Imported, New |
| Suitable For | Environmental application | Litter application, Pathogen control |
| Packaging | 15kg bags |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Embaceryl Antibiotics and Multivitamins -100g
Rated 0 out of 5
₦64,600.00 – ₦129,000.00Price range: ₦64,600.00 through ₦129,000.00
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Item Type | Antibiotic and multivitamin medication |
| Species | Livestock, Poultry, Rabbits |
| Suitable For | Administration in drinking water |
| Packaging | 1 carton (100 sachets), 1/2 carton (50 sachets) |
| Country of Origin | Nigeria |
0 out of 5
Hybrid Blowpipe Kit for Humane Immobilization/Treatment of Animals (Evet Brand) (Shipped From Overseas)
Rated 0 out of 5
₦950,000.00
| Weight | 1050 g |
|---|---|
| Dimensions | 120 × 8 × 3 cm |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
| Up to Date | UTD |
4.75 out of 5
Super 10 Cleaning Agent (Heavy Duty | Organic | Fragranced) 1L
Rated 0 out of 5
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Item Type | It is an eco-friendly cleaning product with industrial strength |
| Features | Penetrates, dissolves and emulsifies even the toughest dirt and grime |
| Suitable For | Cleaning and disinfection |
| Capacity | 1 litre |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Up to Date | UTD |
APA Ultra Strepen P
Rated 0 out of 5
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Item Type | Antibiotic powder |
| Suitable For | Poultry farmers, Veterinarians |
| Item Condition | New |
| Payment Term | Full Payment |
4.88 out of 5
Yosher-Dan Peppermint Oil (Natural | Organic)
Rated 0 out of 5
₦4,580.00 – ₦20,500.00Price range: ₦4,580.00 through ₦20,500.00
| Weight | 200 g |
|---|---|
| Item Type | Peppermint oil |
| Suitable For | Improved health | Organic therapy |
| Size | 15ml, 30ml |
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | in 1 to 3 Days |
0 out of 5
Yosher-Dan Lavender Oil (Natural | Organic)
Rated 0 out of 5
₦4,900.00 – ₦19,250.00Price range: ₦4,900.00 through ₦19,250.00
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Item Type | Lavender oil |
| Payment Term | Full Payment |
| Size | 15ml, 30ml (2% Conc), 30ml (50% Conc) |
| Estimated delivery (working days) | in 1 to 3 Days |
| Suitable For | Skin care | Beauty, Wound healing |
0 out of 5
Your Complete Guide to Organic Poultry Farming (72 PAGES | 2nd Edition-2020)
Rated 5.00 out of 5
₦3,500.00
| Item Type | Digital media: Downloadable PDF Document |
|---|---|
| Suitable For | Agripreneurs, Feed millers, Poultry farmers, Veterinarians |
| Pages | 72 pages (Vol 2), 48 Pages (Vol 1) |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
5 out of 5
NUFOTOX PRO (Mycotoxicosis Control | 1kg | 25kg)
Rated 0 out of 5
₦4,000.00 – ₦72,000.00Price range: ₦4,000.00 through ₦72,000.00
| Weight | N/A |
|---|---|
| Size | 1kg, 25kg |
| Suitable For | Inclusion in feed |
| Item Condition | New |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
5 out of 5
NUFOCARE POWDER(P) – (Natural Growth Promoter and Amplifier | Acidifier | 1kg | 25kg)
Rated 0 out of 5
₦7,950.00 – ₦141,100.00Price range: ₦7,950.00 through ₦141,100.00
| Weight | 50000000000 g |
|---|---|
| Item Type | Acidifier, Natural growth promoter |
| Suitable For | Inclusion in feed |
| Size | 1kg, 25kg |
| Item Condition | New |
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
5 out of 5
Load more products
Loading...










