Showing all 2 resultsSorted by latest
Shop
Electric Scalding Machine (Imported) – For Poultry Processing
Rated 0 out of 5
4.6 out of 5
| Weight | 16000 g |
|---|---|
| Item Condition | Imported, Locally fabricated |
| Electric Power | 2-3 kW |
| Operational capacity | 5-10 birds per batch |
| Power control | 220v – 240v/50Hz-60Hz |
| Country of Origin | China, Nigeria (Locally Fabricated) |
| Up to Date | UTD |
Electric Scalding Machine | 70 Litres | 120 Litres
Rated 4.00 out of 5
4.78 out of 5
| Weight | 16000 g |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Item Type | Chicken scalding machine |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Suitable For | Slaughterhouse poultry processing |
| Electric Power | 2-3 kW |
| Operational capacity | 5-10 birds per batch |
| Packaging | Wooden boxes |
| Power control | 220v – 240v/50Hz-60Hz |
| Country of Origin | China |
| Capacity | 120 litres, 70 litres |










