Showing 13–24 of 150 resultsSorted by price: low to high
Search products
Price filter
Sort by
Filter by Age
Filter by Brand
Filter by Power
Shop
Metal Feeders (Galvanized) – Locally Fabricated (1kg | 2kg | 3.5kg)
Rated 0 out of 5
₦1,900.00 – ₦3,600.00Price range: ₦1,900.00 through ₦3,600.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
| Weight | 4500 g |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Payment Term | Full Payment |
| Class | Poultry equipment |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Up to Date | UTD |
| Capacity | 1kg, 2Kg, 3.5kg |
Your Complete Guide to Organic Poultry Farming (Second Edition)
Rated 0 out of 5
5 out of 5
| Item Type | Digital media: Downloadable PDF Document |
|---|---|
| Pages | 72 Pages |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
Supergene seedling (Malaysian Dwarf Oilpalm)
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Type | Seedling |
| Item Condition | Healthy and disease-free |
| Features | Comes in different diameters and lengths |
| Up to Date | UTD |
Standard Plastic Egg Tray (30 Eggs) – UV-Stabilized HDPE, Stackable & Bio-Secure | Eu
Rated 0 out of 5
0 out of 5
Organic Poultry Production Manual (Birds and Eggs Production-2020 Edition) – 57 Pages
Rated 5.00 out of 5
4.88 out of 5
| Item Type | Digital media: Downloadable PDF Document |
|---|---|
| Suitable For | Agripreneurs, Feed millers, Organic farmers, Poultry farmers, Veterinarians |
| Pages | 57 pages with references |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
Poultry Management For First-Timers (E-Book)
Rated 5.00 out of 5
4.88 out of 5
Automatic Incubators: Everything You Need to Know to Get Started (e-Book)
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Payment Term | Full Payment |
|---|---|
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
High Pressure Poultry Pen Fogger (Sprinkler System)
Rated 0 out of 5
₦2,699.99 – ₦4,380.00Price range: ₦2,699.99 through ₦4,380.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.88 out of 5
| Weight | 2000 g |
|---|---|
| Item Type | Poultry pen fogger |
| Suitable For | Evaporative cooling of poultry pen houses |
| Features | Evaportative cooling, High quality plastic material, Mist spray |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Capacity | Four-way fogger, High Capacity Electric Fogger, One way fogger, One-way fogger (with anti-drip) |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
Mycotydox | Veterinary Medicine |100G
Rated 0 out of 5
4 out of 5
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Country of Origin | Nigeria |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Features | Tylosin tartrate: 5000mg, Doxycycline HCL: 10,000mg, Bromhexine: 500mg, Colistin Sulphate: 75,000,000 IU |
| Item Condition | New |
| Size | 100g |
| Item Type | Veterinary medicine |
| Minimum Order | 10 units |
| Packaging | 100g sachet |
| Suitable For | Poultry |
| Up to Date | UTD |
Famcol-N | 100G | Veterinary Medicine
Rated 0 out of 5
4 out of 5
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | safe to use |
| Size | 100g |
| Presentation | 100g sachet |
| Suitable For | poultry and livestock |
| Country of Origin | Nigeria |
| Features | Amoxcylin trihydrate: 7500mg, Collistin sulphate: 37,500,000 IU, Neomycin sulphate: 15,00mg |
| Minimum Order | 10 units |
| Up to Date | UTD |
Poultry Venture: Production, Business, and Benefits
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
Bovine Rectal Palpation (Handbook)
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
Load more products
Loading...










