New user discount codes
Garri Processing Plant (Combo) – Locally Assembled | Free Shipping
| Weight | 1000000 g |
|---|---|
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | 1 month |
| Item Condition | 100% Brand new |
| Up to Date | UTD |
Large Garri Fryer (400kg of Garri per Day) – Locally Assembled
| Item Type | Large Garri Fryer |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Up to Date | UTD |
Bag Closing Machine (Electric-Powered)
| Weight | 9000 g |
|---|---|
| Dimensions | 53 × 31 × 56.5 cm |
| Country of Origin | India |
| Estimated delivery (working days) | 5-10 working days |
| guarantee | No guarantee |
| Item Condition | Imported-Durable and sturdy |
| Payment Term | Full Payment |
| Class | Equipment |
| Up to Date | UTD |
Large Cassava Peeler | 2.5 – 3 tons/hr.
| Weight | 100000000 g |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Estimated delivery (working days) | in 3 – 4 weeks |
| Payment Term | Full Payment |
| Up to Date | UTD |
Auto Continous Band Sealer Machine
| Weight | 19000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Item Type | Auto Continous Band Sealer Machine |
| Up to Date | UTD |
Locally Fabricated Garri Rotary Fryer | 15-20kg/batch (Input)
| Weight | 350000 g |
|---|---|
| Item Type | Garri Fryer |
| Class | garri processing equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Features | automatic |
| Capacity | 50kg/batch |
| Suitable For | frying garri |
| Up to Date | UTD |
Large Garri Sifter – Locally Assembled
| Item Condition | New |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | in 3 – 4 weeks |
| Item Type | Large Garri Sifter |
| Up to Date | UTD |
Cassava Presser | Garri Processing Equipment – Locally Fabricated
| Weight | 500000 g |
|---|---|
| Item Type | Agricultural equipment |
| Class | garri processing equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Up to Date | UTD |
Cassava Grating Machine | 2.5 – 3 tons/hr. | 4hp – Locally Assembled | Automatic | Stainless
| Capacity | 3 tons/hr |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | in 3 – 4 weeks |
| Payment Term | Full Payment |
| Item Condition | New |
| Item Type | Cassava Grating Machine |
| Up to Date | UTD |
Large Dewatering Machine (150kg|250kg)
| Payment Term | Full Payment |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | in 3 – 4 weeks |
Cassava Tuber Grater (With Stainless Materials) – Locally Fabricated
| Weight | 460000 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Item Type | Agricultural equipment |
| Up to Date | UTD |
SAMPLE LAYOUT FOR A GARI PROCESSING PLAN
What Our Customers Are Asking
When you add item(s) to your cart and click the “Checkout” button, you have the options of selecting “Pay with a Debit/Credit Card or Online with Bank” OR “Bank Transfer or Bank Deposit”. Select the “Bank Transfer or Bank Deposit” option to pay by making a transfer into our bank account.
To buy a product on Afrimash, follow these simple steps:
- Click on the “BUY NOW” button if it’s available to add an item to your cart.
- You can search for products by using the search bar on the top header.
- When you’re done adding all your desired items click on the “view cart” button.
- On the cart page, review the items you added to your cart and select your desired shipping method(s) if applicable.
- Check the quantity you want to buy and update it if necessary.
- Click on the “Proceed to Checkout” button after reviewing your cart.
- At checkout, enter your billing and shipping information.
- Select a payment method – debit/credit card or bank transfer/deposit.
- Tick the “I agree to the website’s terms and conditions checkbox”
- Click on “PLACE ORDER” to complete your purchase.
- You will receive an email and/or SMS notification confirming your order.
If you have any questions or concerns, contact us.
Yes, you can pick up your order from our shipping partners in any of the 36 states in Nigeria. After you make your order, you will receive email and SMS to let you know how to pick up your order.
Always ensure you make your order with your most active phone number and email address. If you have any questions, please contact us.
Find our delivery points here.
If you don’t receive your order as promised or if the item(s) sent to you is different from what you ordered for, contact Afrimash for a refund. Afrimash will refund you cash or store credits in full.
A special order is a request for a product that is not currently available on our website.
You can make a special order request on the special order page.
Our delivery timeline is 3 to 4 days after payment unless otherwise stated on the product page. If we plan to deliver earlier than our normal delivery timeline, we would contact you.
We understand that you may prefer to pay after receiving your order, but unfortunately, we cannot accept payment on delivery at this time. To ensure that we can provide you with the best service possible, we kindly request that you make full payment before we ship your products. This helps us to ensure that our vendors are protected, and it allows us to maintain the high level of service that you expect from Afrimash. We appreciate your understanding and support as we work to make your shopping experience as seamless and enjoyable as possible. If you have any questions or concerns about payment, please don’t hesitate to contact us.
Afrimash’s Buyer Protection Policy guarantees sales that go through the “Afrimash Holding Account” via any of the two payment methods available on our checkout page. You will be refunded if your order is not shipped to you as promised.
Everyone who purchases one or more items on Afrimash and pays into “Afrimash Holding Account” is eligible for the following:
- Full Refund of Your Money if You Don’t Receive Your Order
- Full or Partial Refund if the Item Received is not What Was Described










