Search products
Price filter
Sort by
Filter by Brand
Filter by Power
AGRICULTURAL EQUIPMENT SECTION
“HTC Digital Thermometer and Hygrometer (HTC 2)” has been added to your cart. View cart
Cammry Electronic Scale (Floor Type | 40kg Capacity)
Rated 0 out of 5
₦51,000.00
| Weight | 2000 g |
|---|---|
| Digital LED display | Easy viewing on indicator | wide 180° viewing angle. |
| Item Type | Floor weighing scale |
| Suitable For | Industries, farms, retail stores etc |
| Features | Durable heavy duty steel structure, Rust proof coating, Sleek design, Wide platform for weighing large packages |
| Item Condition | Imported, New |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Up to Date | UTD |
4.36 out of 5
Motorized Knapsack Sprayer |15L | 25L
Rated 0 out of 5
| Weight | 11000 g |
|---|---|
| Up to Date | UTD |
| Capacity | 15 litres, 20 litres, 25 litres |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Imported Defeathering Machine (Electric-Powered |Small | Medium |Big)
Rated 0 out of 5
₦405,000.00 – ₦625,215.50Price range: ₦405,000.00 through ₦625,215.50
| Weight | 40000 g |
|---|---|
| Class | Poultry equipment |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
| Item Condition | Imported, New |
| Up to Date | UTD |
| Size | Big, Medium, Small |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
0 out of 5
Metal Seed Planter – Chinese Model
Rated 0 out of 5
₦75,000.00
| Weight | 20000 g |
|---|---|
| Item Condition | New, portable and safe |
| Presentation | Packaged in paper boxes |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Up to Date | UTD |
4.88 out of 5
Gasoline Power Tiller (For Soil Tilling | 7.5hp, 9hp, 13hp and 17hp)
Rated 0 out of 5
₦640,000.00 – ₦855,000.00Price range: ₦640,000.00 through ₦855,000.00
| Weight | 60000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Type | Agricultural equipment |
| Power Rating | 7hp, 13hp, 9hp, 17hp |
| Suitable For | tilling |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
0 out of 5
Automatic Feed Trolley |3H/P Motor Engine
Rated 0 out of 5
| Weight | 100000 g |
|---|---|
| Battery | 48v |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Up to Date | UTD |
4 out of 5
HTC Digital Thermometer and Hygrometer (HTC 2)
Rated 5.00 out of 5
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Class | Equipment |
| Country of Origin | China |
| Digital LED display | Available with user friendly control panel |
| Battery | AA batteries |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Payment Term | Full Payment |
| Model | HTC-1 |
| Up to Date | UTD |
4.88 out of 5
Chick Brooder Guard | 100 – 200 Capacity
Rated 0 out of 5
| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Class | Brooding equipment |
| Capacity | 1000 chicks capacity |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Item Type | chick guard |
| Suitable For | security for the brooding of young birds (1-10 days) |
| Up to Date | UTD |
4 out of 5
India Poultry Gas Brooders – 1000 & 4000 Chicks Capacity
Rated 0 out of 5
₦105,000.00 – ₦300,000.00Price range: ₦105,000.00 through ₦300,000.00
| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | in less than 1 week |
| Capacity | 1000 birds, 4000 birds |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4 out of 5
Gas Brooder with Infrared Functions(1000 | 2000 Chicks Capacity)
Rated 3.00 out of 5
₦107,000.00 – ₦178,000.00Price range: ₦107,000.00 through ₦178,000.00
| Weight | 13000 g |
|---|---|
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | in less than 1 week |
| Capacity | 1000 birds, 2000 birds |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.88 out of 5
Multifunction pH Tester | 0.01 Volume Precision
Rated 0 out of 5
₦37,500.00
| Weight | 90 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Features | display screen that is easy to read, It has a volume precision of 0.01 |
| Capacity | 0-10000uS/cm, 10.01-19.99ms, 20.1- 400mS/CM, 0-1000ppm, 1000ppm -10000ppm, 10.1-200.0ppt, 0.00~25.000%, 10.1-200.0ppt, 0.01-14.00pH, 0.1-60.OOC / 32.0-1400F |
| Item Condition | New |
| Item Type | Multifunction pH Tester |
| Suitable For | measuring pH, temperature, tds, ec, salinity |
| Up to Date | UTD |
4.88 out of 5
Palm Harvester/Cutter | Motorized Machine – Chinese Model
Rated 0 out of 5
| Weight | 7000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Suitable For | oil palm harvesting |
| Features | gasoline engine, 2 cycles, single-cylinder, forced air-cooled |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Type | palm harvester/cutter with a shovel-like blade, palm harvester/cutter with sickle |
0 out of 5
Load more products
Loading...










