Search products
Price filter
Sort by
Filter by Brand
Filter by Power
AGRICULTURAL EQUIPMENT SECTION
Quality Brooder Guard for Chicks (Plastic Board Model) – Brooding Guard
Rated 0 out of 5
₦29,500.00
| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Dimensions | 150 × 65 cm |
| Capacity | 300 to 350 chicks |
| Class | Brooding equipment |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Packaging | 1 roll plus stand/support |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
4.88 out of 5
High Quality Knapsack Sprayer (Various Brands) – 16 Litres
Rated 0 out of 5
₦25,000.00
| Weight | 4500 g |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 20 × 48 cm |
| Colour | Blue, green etc |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Up to Date | UTD |
4.36 out of 5
Automatic Bell Drinkers For Poultry (With Elongated Bell | Indian Model)
Rated 0 out of 5
₦21,000.00
| Weight | 1500 g |
|---|---|
| Suitable For | Poultry (broilers, layers, breeders etc) |
| Item Condition | New |
| Accessories | Bell, Clip, 20 m Nylon cord, Cord adjuster, Handle hook, Water level adjuster, Mechanism lock collar, Washer and washer support, Down sprout, Flexible tube (3 m per drinker), Hanger rod, Hanger ballast nut, Ballast bottle |
| Optional accessories | Saddle connector, In-line shut off, Reducer, Nipple |
| Outer lip circumference | 42.5 |
4.78 out of 5
Infrared Heating Bulb/Brooding Lamp (For Piglets and Chicks) 250W
Rated 5.00 out of 5
| Weight | 2500 g |
|---|---|
| Item Type | Heating lamp |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Suitable For | Providing heat source for brooding poultry and growing pets/livestock |
| Minimum Order | 1 unit |
| Payment Term | Full Payment |
| Country of Origin | China |
4.78 out of 5
Cattle Weighing Scale (3 tonnes Capacity )
Rated 0 out of 5
₦690,000.00
| Weight | 100000 g |
|---|---|
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Estimated delivery (working days) | 4 to 6 weeks |
| Up to Date | UTD |
4.6 out of 5
Transparent Egg Crate (Per Carton)
Rated 5.00 out of 5
| Weight | 14000 g |
|---|---|
| Capacity | 12 Dimpled Egg Tray, 15 Dimpled Egg Tray, 24 Dimpled Egg Tray, 30 Dimpled Egg Tray, 6 Dimpled Egg Tray |
| Suitable For | Packaging and display of poultry eggs |
| Payment Term | Full Payment |
| Packaging | Packaged in cartons |
| Up to Date | UTD |
5 out of 5
CP15 Evolution Knapsack Sprayer (Standard Model | Cooper Pegler Brand) 15L
Rated 0 out of 5
₦135,000.00
| Weight | 5000 g |
|---|---|
| Item Type | Knapsack sprayer |
| Item Condition | Imported, New |
| Capacity | 15 litres |
| Suitable For | Chemical application via spraying |
| Payment Term | Full Payment |
| Presentation | CP15 Can + Deflector Nozzle + Lance, CP15 Evolution Knapsack |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.36 out of 5
Locally Fabricated Battery Cages For Broilers – Brooding Cage (3 Tiers | 300 Chicks | 84 Mature Birds)
Rated 0 out of 5
₦380,000.00
| Dimensions | 198.12 × 97.5 × 182.9 cm |
|---|---|
| Quality | FULLY GALVANIZED, SEMI GALVANIZED |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Tier | A whole unit contains 6 cages in 3 tiers |
| Cage capacity | A whole unit can contain 200 chicks and 100 mature broilers. |
| Packaging/features | Semi-automatic drinking systems Premium feeding system to avoid feed wastage Durable frames for the cages Good quality connecting fittings |
| Up to Date | UTD |
4.56 out of 5
Complete Artificial Insemination Kit for Small Ruminants (with Plastic Case and MT30/54 Thawing Unit)
Rated 0 out of 5
| Weight | 7000 g |
|---|---|
| Item Condition | New, portable and safe |
| Estimated delivery (working days) | in 2 to 4 weeks |
| Payment Term | Full Payment |
0 out of 5
Electric Scalding Machine | 70 Litres | 120 Litres
Rated 4.00 out of 5
| Weight | 16000 g |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Item Type | Chicken scalding machine |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Suitable For | Slaughterhouse poultry processing |
| Electric Power | 2-3 kW |
| Operational capacity | 5-10 birds per batch |
| Packaging | Wooden boxes |
| Power control | 220v – 240v/50Hz-60Hz |
| Country of Origin | China |
| Capacity | 120 litres, 70 litres |
4.78 out of 5
Egg Incubator ( 64 |128 | 192 | 256 | 320 | 380| 1000 Eggs Capacity) – Electric Powered/Temperature and Humidity Alarm/Automatic Egg-Turning Sensors.
Rated 0 out of 5
₦200,000.00 – ₦1,955,000.00Price range: ₦200,000.00 through ₦1,955,000.00
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Additional information | Instructional manual available |
| Digital LED display | Available with user friendly control panel |
| Power | 18amp, 220V |
| Up to Date | UTD |
| Capacity | 1000 Eggs Capacity, 128 Eggs Capacity, 192 Eggs Capacity, 256 Eggs Capacity, 320 eggs capacity, 380 Eggs Capacity, 64 Eggs Capacity |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
0 out of 5
Seed Planter – Double Compartment | Single Compartment
Rated 0 out of 5
₦156,000.00 – ₦176,500.00Price range: ₦156,000.00 through ₦176,500.00
| Weight | 22000 g |
|---|---|
| Suitable For | Simultaneous planting of seeds and application of fertilizer |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Presentation | Packaged in paper boxes |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
| Item Type | double compartment, Single compartment |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.88 out of 5
Load more products
Loading...










