Search products
Price filter
Sort by
Filter by Brand
Maize Plantation
Final Force Insecticide | Systemic
Rated 0 out of 5
| Weight | 30 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Class | Agrochemicals |
| Payment Term | Full Payment |
| Packaging | 30g sachet |
0 out of 5
Maize Thresher | 1200kg/hr
Rated 0 out of 5
₦625,000.00
| Weight | 32500 g |
|---|---|
| Dimensions | 110 × 27 × 70 cm |
| Class | Agricultural equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Power | 0.8kw (1hp) |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | China |
0 out of 5
Hallakat Insecticide (Emamectin Benzoate | Acetamiprid | 250mL)
Rated 0 out of 5
| Weight | 250 g |
|---|---|
| Class | Insecticide |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Up to Date | UTD |
5 out of 5
Premier Seeds Maize | Oba Super-6 Maize Seeds (Pro-Vitamin A Maize) | Oba 98 (White Maize Seeds) | 2kg
Rated 4.00 out of 5
₦6,000.00 – ₦7,000.00Price range: ₦6,000.00 through ₦7,000.00
| Weight | 2000 g |
|---|---|
| Class | Treated seeds |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Varieties | Oba Super-6 Maize Seeds, Oba 11 (White Maize Seeds), Oba Super 2 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.36 out of 5
NPK Fertilizer (NPK [S] 15-15-15 [10.2] | 50kg Bags)
Rated 0 out of 5
₦64,000.00
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural fertilizer |
| Packaging | 50kg bag |
| Up to Date | UTD |
4.36 out of 5
Urea Fertilizer (Indorama | 50kg | 46% Nitrogen) | Ordinary
Rated 0 out of 5
₦51,000.00
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural fertilizer |
| Packaging | 50kg |
| Presentation | White crystalline form |
| Brand | Neem Coated Urea, Ordinary Urea |
| Up to Date | UTD |
4.36 out of 5
JACTO Knapsack sprayers (PJH Model)
Rated 0 out of 5
₦135,000.00 – ₦138,000.00Price range: ₦135,000.00 through ₦138,000.00
| Weight | 5500 g |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 20 × 48 cm |
| Class | Manually operated knapsack sprayer |
| Capacity | 16 litres, 20 litres |
| Colour | Blue with orange parts |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported |
| Country of Origin | Jacto, Brazil |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.36 out of 5
Sarosate (Weedkiller | Systemic Herbicide) -1L
Rated 0 out of 5
₦5,999.99
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Item Type | Systemic Herbicide |
| Class | Commercial and agricultural class |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Presentation | 1 bottle (1L), 1 Carton (12 bottles) |
| Suitable For | Control of early weeds (annual and perennial broad-leaf weeds and grasses). |
| Estimated delivery (working days) | in less than 1 week |
| Up to Date | UTD |
5 out of 5
High Quality Knapsack Sprayer (Various Brands) – 16 Litres
Rated 0 out of 5
₦25,000.00
| Weight | 4500 g |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 20 × 48 cm |
| Colour | Blue, green etc |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Up to Date | UTD |
4.36 out of 5










