Showing all 4 resultsSorted by latest
Mesh For Battery Cage | 2mm Thickness
Rated 0 out of 5
| Weight | 600 g |
|---|---|
| Packaging/ features | Semi-automatic drinking system Premium feeding system to avoid feed wastage Durable frames for the cages Good quality connecting fittings |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Type | |
| Item Condition | New |
| Suitable For | Battery Cage |
Binding wire | For Battery Cages
Rated 0 out of 5
| Weight | 1500 g |
|---|---|
| Suitable For | Poultry production |
| Estimated delivery (working days) | |
| Item Type | |
| Item Condition | New |
| Payment Term | Full Payment |
Brooding Cage for Poultry Birds – 400 Chicks
Rated 0 out of 5
₦785,000.00
4.56 out of 5
| Weight | 65000 g |
|---|---|
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Class | Poultry equipment |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Up to Date | UTD |
Locally Fabricated Battery Cages For Broilers – Brooding Cage (3 Tiers | 300 Chicks | 84 Mature Birds)
Rated 0 out of 5
₦380,000.00
4.56 out of 5
| Dimensions | 198.12 × 97.5 × 182.9 cm |
|---|---|
| Quality | FULLY GALVANIZED, SEMI GALVANIZED |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Tier | A whole unit contains 6 cages in 3 tiers |
| Cage capacity | A whole unit can contain 200 chicks and 100 mature broilers. |
| Packaging/features | Semi-automatic drinking systems Premium feeding system to avoid feed wastage Durable frames for the cages Good quality connecting fittings |
| Up to Date | UTD |










