Plastic Transport Crate for Live Poultry with Access Door
Price range: ₦40,000.00 through ₦58,200.00| Weight | 8000 g |
|---|---|
| Dimensions | 97 × 58 × 29 cm |
| Item Type | Chicken transport crate |
| Suitable For | Poultry (broilers, layers, breeders etc) |
| Item Condition | New |
| Features | Convenient handling, Durable material, Well aerated |
| Capacity | 20 to 25 adult birds |
| Up to Date | UTD |
| Size | Big, Small |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Seed Planter – Double Compartment
Original price was: ₦193,800.00.₦178,000.00Current price is: ₦178,000.00.| Weight | 22000 g |
|---|---|
| Suitable For | Simultaneous planting of seeds and application of fertilizer |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Presentation | Packaged in paper boxes |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
Imported Battery Cage with PVC feeder – Various Birds Capacity- (Free Installation above 10unit)
Price range: ₦245,000.00 through ₦425,000.00| Weight | 7000000000000 g |
|---|---|
| Tier | A whole unit contains 6 cages in 3 tiers (3 cages on each side) |
| Item Condition | New |
| Up to Date | UTD |
| Capacity | 120 birds, 128 birds, 160 birds, 96 birds |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Poultry Drip Hangers | 150-200 Birds Capacity
Original price was: ₦500,000.00.₦420,000.00Current price is: ₦420,000.00.| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | poultry processing equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Up to Date | UTD |
Rotating Irrigation Spray Gun | 360-degree
₦500,000.00| Weight | 8000 g |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 18 × 20 cm |
| Water Inlet Diameter | 50mm |
| Working pressure | 3-8 bar |
| Nozzle | 18-26mm |
| Sprinkler Radius | 29-62 meters |
| Spray Angle | 24°/44° |
| Up to Date | UTD |
Gasoline Power Tiller (For Soil Tilling | 7.5hp, 9hp, 13hp and 17hp)
Price range: ₦640,000.00 through ₦855,000.00| Weight | 60000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Type | Agricultural equipment |
| Power Rating | 7hp, 13hp, 9hp, 17hp |
| Suitable For | tilling |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Cattle Weighing Scale (3 tonnes Capacity )
₦690,000.00| Weight | 100000 g |
|---|---|
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Estimated delivery (working days) | 4 to 6 weeks |
| Up to Date | UTD |
Large Garri Fryer (400kg of Garri per Day) – Locally Assembled
Original price was: ₦2,150,000.00.₦2,100,000.00Current price is: ₦2,100,000.00.| Item Type | Large Garri Fryer |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Up to Date | UTD |
Feed Mill Machine | 2 tons/hr.
₦4,510,000.00| Weight | 800000 g |
|---|---|
| Item Type | Feed mill |
| Item Condition | New |
| Capacity | 2 tons/hr |
| Suitable For | producing livestock feed |
| Up to Date | UTD |
Garri Processing Plant (Combo) – Locally Assembled | Free Shipping
Original price was: ₦7,640,000.00.₦6,950,000.00Current price is: ₦6,950,000.00.| Weight | 1000000 g |
|---|---|
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | 1 month |
| Item Condition | 100% Brand new |
| Up to Date | UTD |










