Showing 61–72 of 1187 resultsSorted by price: low to high
Search products
Price filter
Sort by
Filter by Age
Filter by Brand
Filter by Power
Shop
Quinoprim (Water Soluble Antibiotic/Anticoccidial Powder) 100g
Rated 0 out of 5
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Item Type | Anticoccidial medication, Strong antibiotic medication |
| Species | Poultry |
| Suitable For | Administration in drinking water |
| Packaging | 100g sachets, A pack of 25 sachets |
| Country of Origin | Mobedco-Vet, Jordan |
| NAFDAC Reg. Number | B4-5258 |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Sultrimix (Injectable Antibiotic for Livestock) 100ml
Rated 0 out of 5
₦1,450.00 – ₦68,200.00Price range: ₦1,450.00 through ₦68,200.00
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Item Type | Injectable, Strong antibiotic medication |
| Species | Cattle, sheep and goats, Livestock |
| Suitable For | Intramuscular | Subcutaneous | Slow Intravenous Injection |
| Packaging | 100ml bottles, 100ml packed as 48 bottles in a box |
| Country of Origin | Mobedco-Vet, Jordan |
| NAFDAC Reg. Number | B4-5258 |
DiCalcium Phosphate DCP – Feed Grade (50kg)
Rated 0 out of 5
₦200,000.00 – ₦400,000.00Price range: ₦200,000.00 through ₦400,000.00
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Item Type | Dicalcium phosphate |
| Item Condition | Imported, New |
| Suitable For | Growing pigs, Inclusion in livestock feed, Poultry |
| Minimum Order | Half tonne (10 bags), One tonne (20 bags) |
| Payment Term | Full Payment |
| Packaging | Multi-ply paper bags with inner wrapping |
| Country of Origin | Belgrade, Jilin, China |
0 out of 5
Layer Concentrate (TopFeeds Brand | Grower | Layer) – 25kg Bag
Rated 0 out of 5
₦18,871.99 – ₦20,039.99Price range: ₦18,871.99 through ₦20,039.99
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Feed Concentrate | Layer Concentrate, Grower concentrate Topfeed |
| Concentrate Type | 40% Layer-Concentrate, 30% Layer-Concentrate, 40% Grower-Concentrate |
| Packaging | 25kg bags |
| Minimum Order | 100 bags |
| Country of Origin | Nigeria |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Commercial Rabbits (Pure Breed New Zealand White | 3 Females + 2 Males)
Rated 0 out of 5
₦65,000.00 – ₦110,000.00Price range: ₦65,000.00 through ₦110,000.00
| Weight | N/A |
|---|---|
| Age | Mature (16-20 weeks), Weaners (6-8 weeks) |
| Item Type | Commercial rabbits |
| Item Condition | Live |
| Suitable For | Breeding, Fur production, Pets, White meat |
| Packaging | Feed for transport duration included, Well ventilated cardboard boxes |
| Minimum Order | 1 colony (5 rabbits) |
| Country of Origin | Bred in Nigeria from exotic parent stock |
4 out of 5
Improved Farm Tricycle Cart (2020 Model)
Rated 0 out of 5
| Weight | 400000 g |
|---|---|
| Dimensions | 330 × 120 × 132 cm |
| Item Condition | Imported, New |
| Suitable For | Agripreneurs, Feed millers, Livestock, Piglets, Poultry farmers, Transportation, Veterinarians |
| Country of Origin | China |
| Payment Term | Full Payment |
| Warranty | 12 months |
| Estimated delivery (working days) | in 2 to 4 weeks |
| Up to Date | UTD |
| Brand | Dayun (150cc), Fenco (200cc), Jincheng (175cc), Lifan (200cc), Rongxing (200cc), Royal (200cc) |
Iron Dextran (Iron-III Injectable Supplement for Livestock) 100ml
Rated 0 out of 5
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Item Type | Injectable, Iron dextran |
| Species | Livestock, Piglets |
| Suitable For | Intramuscular | Subcutaneous | Slow Intravenous Injection |
| Packaging | 100ml bottles, 100ml packed as 48 bottles in a box |
| Country of Origin | Kepro, Holland |
| Up to Date | UTD |
4.67 out of 5
The Organic Garden – Green and Easy (Hardcopy Book)
Rated 0 out of 5
| Weight | 10 g |
|---|---|
| Class | Book |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Payment Term | Full Payment |
| Features | Features important topics on organic farming |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
4.88 out of 5
Bella Rabbit Feed (Weaners and Breeders) 25kg
Rated 0 out of 5
₦8,500.00
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Rabbit Feed |
| Suitable For | Rabbits (Breeders and weaners) |
| Presentation | Breeder Pellets (25kg), Weaner Pellets (25kg) |
| Packaging | 25kg bags |
| Country of Origin | Nigeria |
4.88 out of 5
Beehive for Beekeeping
Rated 0 out of 5
| Weight | 37000 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | safe to use |
| Item Type | Kenyan Top Bar Hive, Langstroth hive with foundation wax |
| Suitable For | For bees |
0 out of 5
Feed Pelleting Machine (3 Phase – Electric Powered Model)
Rated 0 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Class | Dry Pelleting Machine |
| Capacity | Small capacity (100-150kg/hr), Medium capacity (200-250kg/hr) |
| Item Condition | New |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
0 out of 5
Brazilian Cashew Seedlings (Jumbo | Medium Varieties)
Rated 0 out of 5
| Weight | 750 g |
|---|---|
| Class | Plant seedling |
| Item Type | Jumbo Brazilian Cashew, Medium Brazilian Cashew |
| Estimated delivery (working days) | Available on pre-order | Nationwide shipping |
| Minimum Order | 1000 seedlings |
0 out of 5
Load more products
Loading...










