Showing 745–756 of 1195 resultsSorted by latest
Search products
Price filter
Sort by
Filter by Age
Filter by Brand
Filter by Power
Shop
“Imported Cutting Machine (Poultry)” has been added to your cart. View cart
Hybrid Broiler Super Starter |Mash | Crumble
Rated 0 out of 5
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Poultry feed |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Purely organic, Maggot and Sand-Free, Nutritional content intact |
| Item Type | Broiler Super Starter Feed, Crumble, Mash |
| Packaging | 25kg bag |
| Suitable For | Poultry |
0 out of 5
Brooding Cage for Poultry Birds – 400 Chicks
Rated 0 out of 5
₦785,000.00
| Weight | 65000 g |
|---|---|
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Class | Poultry equipment |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Up to Date | UTD |
4.56 out of 5
Broiler/Brooding Cage (3 Tiers)
Rated 0 out of 5
| Weight | 75000 g |
|---|---|
| Quality | FULLY GALVANIZED |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Tier | A whole unit contains 3 tiers and 12 cells |
| Cage capacity | A whole unit can contain 120 birds. |
| Class | Poultry equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Up to Date | UTD |
4 out of 5
Moisture Meter For Grains with Probe
Rated 0 out of 5
| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Class | Agricultural equipment |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Imported, New |
| Item Type | moisture meter |
| Suitable For | Grains |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
0 out of 5
Electric Hand Debeaker (220V/150W)
Rated 0 out of 5
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Payment Term | Full Payment |
| Class | Poultry equipment |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
4.88 out of 5
Imported Cutting Machine (Poultry)
Rated 0 out of 5
| Weight | 40000 g |
|---|---|
| Item Type | Chicken/meat cutter, Saw Cutter |
| Suitable For | Poultry processing |
| Item Condition | Imported |
| Features | Stainless steel |
| Packaging | Wooden boxes |
| Power control | Powered by electricity/high capacity generators |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Class | Poultry equipment |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Gumboro Vaccines (Large Dose Vial | 100 | 200 | 500 | 1000 | 2000) + Transport Flask
Rated 0 out of 5
₦1,900.00 – ₦8,200.00Price range: ₦1,900.00 through ₦8,200.00
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Class | Vaccines |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Features | Comes with diluent |
| Minimum Order | 1 pack, there are 10 vials in a pack |
| Packaging | In vials |
| Suitable For | Prevention of infectious bursal disease (Gumboro) in poultry |
| Dose Per Vial | 100-Dose, 200-Dose, 500-Dose, 1000-Dose, 2000-Dose |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.67 out of 5
ND IB Vaccine (2-in-1 | Large Dose Vial | 1000 | 2000) + Transport Flask
Rated 0 out of 5
₦6,990.00
| Weight | 100 g |
|---|---|
| Class | Vaccines |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Features | Comes with diluent |
| Packaging | In vials |
| Suitable For | Protection against Newcastle disease and infectious bronchitis |
| Dose Per Vial | 1000-Dose, 2000-Dose |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.67 out of 5
Evisceration Table (For Poultry Processing | 8ft x 4ft x 4ft)
Rated 0 out of 5
| Weight | 100000 g |
|---|---|
| Dimensions | 244 × 122 × 122 cm |
| Class | Processing equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy, Heavy duty, Locally fabricated, New |
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Up to Date | UTD |
4.56 out of 5
Saddled Nipple Drinker (Chakra)
Rated 0 out of 5
₦490.00
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Suitable For | Poultry drinking lines |
| Class | Poultry equipment |
| Features | Comes in pairs: Nipple and saddle |
| Payment Term | Full Payment |
| Model | Chakra |
| Up to Date | UTD |
4 out of 5
Livacox T (For Broilers | 1000-Dose | 5000-Dose) + Transport Flask
Rated 0 out of 5
| Weight | 500 g |
|---|---|
| Class | Vaccines |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Minimum Order | 1 pack, there are 10 vials in a pack |
| Suitable For | Prevention of coccidiosis in broiler chickens |
| Dose Per Bottle | 1000 Dose, 5000 Dose |
0 out of 5
Electric Scalding Machine (Imported) – For Poultry Processing
Rated 0 out of 5
| Weight | 16000 g |
|---|---|
| Item Condition | Imported, Locally fabricated |
| Electric Power | 2-3 kW |
| Operational capacity | 5-10 birds per batch |
| Power control | 220v – 240v/50Hz-60Hz |
| Country of Origin | China, Nigeria (Locally Fabricated) |
| Up to Date | UTD |
4.6 out of 5
Load more products
Loading...










