“High Quality Knapsack Sprayer (Various Brands) – 16 Litres” has been added to your cart. View cart
“Moisture Meter For Grains with Probe” has been added to your cart. View cart
Showing 13–23 of 23 resultsSorted by latest
Charcaol Smoking Kiln | 50kg – 1000kg per Batch
Rated 0 out of 5
₦270,000.00 – ₦1,900,000.00Price range: ₦270,000.00 through ₦1,900,000.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.5 out of 5
| Weight | 150000 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | within 2 weeks |
| Item Condition | New |
| Class | Agricultural equipment |
| Size | 1000kg, 100kg, 200kg, 500kg, 50kg |
| Up to Date | UTD |
Auto Continous Band Sealer Machine
Rated 0 out of 5
₦400,000.00
0 out of 5
| Weight | 19000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Item Type | Auto Continous Band Sealer Machine |
| Up to Date | UTD |
Gasoline Power Tiller (For Soil Tilling | 7.5hp, 9hp, 13hp and 17hp)
Rated 0 out of 5
₦640,000.00 – ₦855,000.00Price range: ₦640,000.00 through ₦855,000.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
0 out of 5
| Weight | 60000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Type | Agricultural equipment |
| Power Rating | 7hp, 13hp, 9hp, 17hp |
| Suitable For | tilling |
| Up to Date | UTD |
Palm Harvester/Cutter | Motorized Machine – Chinese Model
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 7000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Suitable For | oil palm harvesting |
| Features | gasoline engine, 2 cycles, single-cylinder, forced air-cooled |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Type | palm harvester/cutter with a shovel-like blade, palm harvester/cutter with sickle |
Moisture Meter For Grains with Probe
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Class | Agricultural equipment |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Imported, New |
| Item Type | moisture meter |
| Suitable For | Grains |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
Small Rice Milling Machine (FN150 | 150-200kg/h)
Rated 0 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 113.5 cm |
| Capacity | 150-200kg/h |
| Class | Agricultural equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Suitable For | Rice milling |
| Power Source | Electric Motor, Petrol (Gasoline) Engine |
Grain Threshing Machine (VTC4000 | Electric | Gasoline | Diesel)
Rated 0 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Model | VTC4000 |
| Class | Agricultural equipment |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Condition | Heavy duty, Imported, New |
| Capacity | 1000 – 2000kg per hour |
Irrigation Rain Gun (Py 40 | Py 50)
Rated 0 out of 5
₦115,000.00 – ₦130,000.00Price range: ₦115,000.00 through ₦130,000.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.6 out of 5
| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Spray Diameter | Py 40, Py 50 |
| Up to Date | UTD |
Oil Palm Harvester (2 Stroke Engines | 52cc | 3m) – Chinese Model
Rated 0 out of 5
₦286,000.00
0 out of 5
| Weight | 7000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Suitable For | oil palm harvesting |
| Features | gasoline engine, 2 cycles, single-cylinder, forced air-cooled |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Up to Date | UTD |
Side Pack Brush Cutter (Various Brands | Gasoline Powered)
Rated 0 out of 5
₦145,750.00 – ₦179,250.00Price range: ₦145,750.00 through ₦179,250.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
0 out of 5
| Weight | 6000 g |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28 × 27 cm |
| Class | Agricultural equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported |
| Capacity | 2 Stroke, 4 Stroke |
| Up to Date | UTD |
| Model | CG330 – 1.9hp, CG430 – 2.2hp, CG435 – 3.5hp |
Watering Can (Plastic | 14 Liters Capacity)
Rated 5.00 out of 5
0 out of 5
| Weight | 6000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Up to Date | UTD |










