“Poultry Killing Cones | 12 cones/batch” has been added to your cart. View cart
Showing all 10 resultsSorted by latest
Diesel Engine with Key Starter | 1115 Model
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 180000 g |
|---|---|
| Item Type | Diesel engine |
| Model | 1115 Model |
| Item Condition | New |
| Starting Method | Hand cranking/Electric starting |
| Features | |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
4-Row Seed Planter | Farm Implement
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 600000 g |
|---|---|
| Item Type | Agricultural equipment |
| Class | |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Capacity | |
| Suitable For | |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
Poultry Drip Hangers | 150-200 Birds Capacity
Rated 0 out of 5
4.56 out of 5
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | poultry processing equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Up to Date | UTD |
Feather Plucker | 20-30 Birds Capacity | Locally Fabricated
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | 70000 g |
|---|---|
| Item Type | Agricultural equipment |
| Class | poultry processing equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Suitable For | Poultry processing |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Up to Date | UTD |
Poultry Killing Cones | 12 cones/batch
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | 80000 g |
|---|---|
| Dimensions | 122 cm |
| Class | Poultry equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Capacity | 12 cones per batch |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Up to Date | UTD |
Turkey Starter Feed ( 25kg Bags)
Rated 0 out of 5
₦26,800.00
0 out of 5
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Turkey starter feed |
| Packaging | 25kg bags |
| Suitable For | Turkey Poults (0-3 weeks) |
| Features | Mashed feeds |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Up to Date | UTD |
Agribusiness | Opportunities Every Business Oriented African Should Look Into (Book)
Rated 0 out of 5
₦2,400.00 – ₦4,000.00Price range: ₦2,400.00 through ₦4,000.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
| Weight | 300 g |
|---|---|
| Item Type | e-book, Paper back |
| Class | Books |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Item Condition | New |
| Suitable For | Business oriented individuals |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
Feed Pelletizer (Size 32/42/52)
Rated 0 out of 5
₦125,000.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.6 out of 5
| Weight | 5000 g |
|---|---|
| Class | Dry Pelleting Machine |
| Item Condition | Imported, New |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Power control | Manual, requires petrol/electric motors for functionality. |
| Suitable For | Pelletizing animal feeds |
| Variety | Size 32, Size 42, Size 52 |
| Up to Date | UTD |
Killing Cones for Poultry Processing (Stainless Steel | 12/14 Birds Capacity)
Rated 0 out of 5
5 out of 5
| Weight | 80000 g |
|---|---|
| Dimensions | 122 cm |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Capacity | 12 Birds (Circular Cone), 15 Birds (Rectangular Cone), 12 Birds (Rectangular Cone), 15 Birds (Circular Cone) |
Feed Pelleting Machine (3 Phase – Electric Powered Model)
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | N/A |
|---|---|
| Class | Dry Pelleting Machine |
| Capacity | Small capacity (100-150kg/hr), Medium capacity (200-250kg/hr) |
| Item Condition | New |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |










