4-Row Seed Planter | Farm Implement
| Weight | 600000 g |
|---|---|
| Item Type | Agricultural equipment |
| Class | |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Capacity | |
| Suitable For | |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
Feather Plucker | 20-30 Birds Capacity | Locally Fabricated
Original price was: ₦2,000,000.00.₦1,980,000.00Current price is: ₦1,980,000.00.| Weight | 70000 g |
|---|---|
| Item Type | Agricultural equipment |
| Class | poultry processing equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Suitable For | Poultry processing |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Up to Date | UTD |
Diesel Engine with Key Starter | 1115 Model
| Weight | 180000 g |
|---|---|
| Item Type | Diesel engine |
| Model | 1115 Model |
| Item Condition | New |
| Starting Method | Hand cranking/Electric starting |
| Features | |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
Farm Helmets | Protective Head Wear
| Weight | 1500 g |
|---|---|
| Class | protective wears |
| Item Condition | New |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
| Suitable For | user protection |
Rubber Hand gloves | Protective Farm Wear
₦7,000.00| Weight | 100 g |
|---|---|
| Class | protective wears |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
| Suitable For | user protection |
| Item Condition | New |
| Up to Date | UTD |
Electric Pulveriser | Vertical Mixer with Hammer Mill – 2 tons
| Weight | 450000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Estimated delivery (working days) | within 2 weeks |
| Item Condition | New |
| Item Type | |
| Features |
Feed Mill Crusher | Mechanical Vertical Mixer |Electric With Electric Motor (1 Ton Capacity)
| Weight | 200000 g |
|---|---|
| Features | |
| Class | Agricultural equipment |
| Suitable For | |
| Estimated delivery (working days) | within 2 weeks |
| Item Condition | New |
Galvanized Gas Oven
Price range: ₦287,500.00 through ₦2,070,000.00| Weight | 110000 g |
|---|---|
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Up to Date | UTD |
| Capacity | 1000, 100kg, 200kg, 500kg, 50kg |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Feather Removal Machine (Big Size | 15 Birds Capacity)
| Weight | 70000 g |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Item Type | feather plucking machine |
| Suitable For | Poultry processing |
| Operational capacity | 15 birds per operation |
| Minimum Order | 1 |
| Payment Term | Full Payment |
Tomato Mona F1 50g
| Weight | 50 g |
|---|---|
| Class | Seeds |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Item Type | tomato treated seed |
| Packaging | 50g tin, 5gram tin |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chain Link Mesh (Galvanized Material)
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural equipment |
| Country of Origin | India |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
pH Buffer Powder | Calibration Solution ( 20pcs Per Lot )
₦16,000.00| Weight | 250 g |
|---|---|
| Class | Ph solution |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Item Type | PH Meter Buffer Powder Calibration Solution |
| Packaging | 250g Sachet |
| Up to Date | UTD |










