EXPLORE FARM INPUTS
Poultry Inputs
Day Old Broilers (CASCADA Arbor Acres Broiler)
₦44,000.00
Rated 4.40 out of 5
4.43 out of 5
| Item Condition | Live |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
| Up to Date | UTD |
Poultry Water Pipe Hook (Hanger Hook | S-Type)
₦600.00
Rated 0 out of 5
Poultry Line Adjuster
Rated 0 out of 5
Indian Type Bell Drinker (For Poultry | Automatic)
₦20,500.00
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | 500 g |
|---|---|
| Payment Term | Full Payment |
| Country of Origin | India |
| Class | Poultry equipment |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
PVC Washer
Rated 0 out of 5
| Weight | 20000 g |
|---|---|
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported, New |
| Phase | Three Phase |
| Power Rating | 415 V 3.7 – 7.4 KW |
Locally Made Poultry Feeders – Different Sizes
₦1,400.00
Rated 0 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
AUTOMATIC BELL-SHAPED DRINKER
Rated 0 out of 5
0 out of 5
Fish Farming Inputs
Intensive Aquaculture (Fish Farmers’ Practical Guide), Sept 2024 edition
₦14,400.00
Rated 4.50 out of 5
4.82 out of 5
| Class | Book |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
Floxinor – Effective Enrofloxacin Oral Antibiotic for Poultry, Livestock, and Fish
₦4,500.00 – ₦27,450.00Price range: ₦4,500.00 through ₦27,450.00
Rated 0 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Bonne Etoile (Senegal Fish Meal | 50kg)
₦155,000.00
Rated 0 out of 5
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Fish feed |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Safe |
| Payment Term | Full Payment |
Aller Claria Float (2mm | 3mm | 4.5mm | 6mm | 8mm | 15kg Feed for Growers)
₦81,650.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Floating Feed Pellet Machine | Flash Sales
₦4,985,000.00
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Class | Pelletizing machine |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Features | dice: 5pieces (1mm, 2mm, 3mm, 4mm, 6mm), Durable heavy duty steel structure |
| Item Condition | New |
| Warranty | 12 months |
| Capacity | 100-120kg/hr, 180-200kg/hr, 30-40kg/hr, 40-50kg/hr |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Aquafeed Production, Economics; Health Impact on Fish Management (2020 Edition)
₦12,000.00
Rated 4.50 out of 5
4.82 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Skretting Fish Meal – Premium Marine Protein for Aquaculture Success
₦26,705.00 – ₦43,600.00Price range: ₦26,705.00 through ₦43,600.00
Rated 0 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Galvanized Gas Oven
₦287,500.00 – ₦2,070,000.00Price range: ₦287,500.00 through ₦2,070,000.00
Rated 0 out of 5
| Weight | 110000 g |
|---|---|
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Up to Date | UTD |
| Capacity | 1000, 100kg, 200kg, 500kg, 50kg |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Turkey Production
Nigerian Turkey Poults – 40Pcs Per Carton (Full Carton | Half Carton)
₦90,000.00 – ₦180,000.00Price range: ₦90,000.00 through ₦180,000.00
Rated 4.33 out of 5
4.48 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Turkey Finisher Feed (Mash | 25kg Bags)
₦24,150.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Turkey finisher feed |
| Features | Mashed feeds |
| Suitable For | Turkeys over fifteen weeks old |
| Packaging | 25kg bags |
| Up to Date | UTD |
4-Week-Old Turkeys – Superior Quality for Optimal Growth and Profitability (6 turkeys/Carton) (Foreign)
₦60,000.00 – ₦120,000.00Price range: ₦60,000.00 through ₦120,000.00
Rated 0 out of 5
4.43 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Mini Battery Cage -16 Layers Capacity
₦96,000.00
Rated 0 out of 5
Turkey Grower Feed (Mash | 25kg Bags)
₦24,675.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Turkey grower feed |
| Up to Date | UTD |
Turkey Starter Feed ( 25kg Bags)
₦26,800.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Turkey starter feed |
| Packaging | 25kg bags |
| Suitable For | Turkey Poults (0-3 weeks) |
| Features | Mashed feeds |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Up to Date | UTD |
Foreign Turkey Poults – 30Pcs Per Carton (Full Carton | Half Carton | One-Sixth Carton)
₦148,500.00 – ₦297,000.00Price range: ₦148,500.00 through ₦297,000.00
Rated 4.25 out of 5
4.43 out of 5
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Cassava Farming Inputs
Garri Sifter – Locally Assembled | GS-001-MOD2025
₦980,000.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Item Condition | New |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | in 3 – 4 weeks |
| Item Type | Large Garri Sifter |
| Up to Date | UTD |
Large Dewatering Machine – Locally Assembled | DM-001-MOD2026
₦738,000.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Payment Term | Full Payment |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | in 3 – 4 weeks |
High Quality Knapsack Sprayer (Various Brands) – 16 Litres
₦25,000.00
Rated 0 out of 5
4.36 out of 5
| Weight | 4500 g |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 20 × 48 cm |
| Colour | Blue, green etc |
| Item Condition | Durable and sturdy, Imported |
| Country of Origin | China |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Up to Date | UTD |
Cassava Tuber Grater (With Stainless Materials) – Locally Fabricated
Rated 0 out of 5
5 out of 5
| Weight | 460000 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 10 to 14 days |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Item Type | Agricultural equipment |
| Up to Date | UTD |
Large Garri Fryer (400kg of Garri per Day) – Locally Assembled | PF-001-MOD2026 | 0.75kW
₦2,200,000.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Item Type | Large Garri Fryer |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Up to Date | UTD |
Cassava Grating Machine | 2.5 – 3 tons/hr. | 4hp – Locally Assembled | Automatic | Stainless | ACG-001-MOD2026
₦1,694,000.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Capacity | 3 tons/hr |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | in 3 – 4 weeks |
| Payment Term | Full Payment |
| Item Condition | New |
| Item Type | Cassava Grating Machine |
| Up to Date | UTD |
NPK Fertilizer (NPK [S] 15-15-15 [10.2] | 50kg Bags)
₦70,000.00
Rated 0 out of 5
4.36 out of 5
| Weight | 50000 g |
|---|---|
| Class | Agricultural fertilizer |
| Packaging | 50kg bag |
| Up to Date | UTD |
Cassava Cuttings (35 Stems/Bundle)
₦1,500.00 – ₦2,000.00Price range: ₦1,500.00 through ₦2,000.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Packaging | 35 Stems per bundle |
| Variety | TME 419, TMS 1958 (Game changer) |
| Suitable For | Cassava plantation |
| Payment Term | Full Payment |
| Presentation | In bundles |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Pig Inputs
Farrowing Crate (for Pigs)
Rated 0 out of 5
| Weight | 60000 g |
|---|---|
| Item Type | Farrowing crate with floor and heating lamp, Farrowing crate without floor |
| Suitable For | Swine production: Pregnant and lactating sows |
| Features | Can be adjusted in width, Drinker set for both the sow and the piglets, Easy to mount, Made of hot dip galvanized steel |
| Minimum Order | 1 unit |
| Payment Term | Full Payment |
| Country of Origin | Vechta, Germany |
Cattle Weighing Scale (3 tonnes Capacity )
₦690,000.00
Rated 0 out of 5
4.6 out of 5
| Weight | 100000 g |
|---|---|
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Estimated delivery (working days) | 4 to 6 weeks |
| Up to Date | UTD |
Electronic Platform Scale (500 kg Capacity)
Rated 0 out of 5
| Weight | 20000 g |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 40.5 cm |
| Features | Durable heavy duty steel structure, Rust proof coating, Sleek design, Wide platform for weighing large packages |
| Colour | Black, Gray |
| Digital LED display | Easy viewing on indicator, wide 180° viewing angle. |
| Suitable For | Industries, farms, retail stores etc |
| Item Type | Platform weighing scale |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Size | Breadth 40.5cm, Length 31.5cm |
| Up to Date | UTD |
DRAMINSKI Pregnancy Detector – Ultrasonic Tester for Sheep, Pig & Dog
₦977,500.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
Cattle Inputs
Electronic Platform Scale (500 kg Capacity)
Rated 0 out of 5
| Weight | 20000 g |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 40.5 cm |
| Features | Durable heavy duty steel structure, Rust proof coating, Sleek design, Wide platform for weighing large packages |
| Colour | Black, Gray |
| Digital LED display | Easy viewing on indicator, wide 180° viewing angle. |
| Suitable For | Industries, farms, retail stores etc |
| Item Type | Platform weighing scale |
| Item Condition | New, portable and safe |
| Size | Breadth 40.5cm, Length 31.5cm |
| Up to Date | UTD |
Combo: Goat Eartag + Medium Eartag Applicator
₦26,323.00
Rated 0 out of 5
Combo Pack: Cow Ear Tags + Applicator + Injector
Rated 0 out of 5
Cattle Weighing Scale (3 tonnes Capacity )
₦690,000.00
Rated 0 out of 5
4.6 out of 5
| Weight | 100000 g |
|---|---|
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Estimated delivery (working days) | 4 to 6 weeks |
| Up to Date | UTD |
DRAMINSKI Pregnancy Detector – Ultrasonic Tester for Sheep, Pig & Dog
₦977,500.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
Oil Palm Inputs
Hybrid Bitter Kola Seedlings
₦3,500.00 – ₦45,000.00Price range: ₦3,500.00 through ₦45,000.00
Rated 0 out of 5
0 out of 5
| Weight | 100000000000000000000 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | Healthy and disease-free |
| Item Type | Improved Variety, Improved-Grafted Variety, Local Variety |
| Features | Comes in different diameters and lengths |
| Payment Term | Full Payment |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
GIANT Snails (Achatina achatina | Achatina marginata | Juvenile, Grower, POL, Breeder and Jumbo)
₦1,400.00 – ₦4,500.00Price range: ₦1,400.00 through ₦4,500.00
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | 100000000 g |
|---|---|
| Class | Land Snails |
| Country of Origin | Nigeria |
| Breed | Achatina achatina (AA), Archachatina marginata (AM) |
| Size | Juveniles, Grower, POL, Breeder, Table Size, Jumbo |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Four-Way Fogger (High Pressure Poultry Sprinkler System | Pieces)
₦2,300.00
Rated 0 out of 5
4 out of 5
| Weight | 5000 g |
|---|---|
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
| Up to Date | UTD |
Diva F1 Tomato Seeds (East West Seed | 5g)
₦19,000.00
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | 5 g |
|---|---|
| Class | Treated seeds |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
Chick Mash for Pullets (Chikun Feed) – 25kg Bag
₦22,682.00
Rated 0 out of 5
| Weight | 25000 g |
|---|---|
| Class | Layer feed (pullets) |
| Suitable For | Poultry chicks, Pullets (layer chicks) |
| Packaging | 25kg bags |
| Up to Date | UTD |
One stop shop for farm inputs
Add products to your cart and click on one of the available codes below to apply










