LPG Infrared Gas Heater – (Covers 15m² | Made in China)
Original price was: ₦150,000.00.₦135,660.00Current price is: ₦135,660.00.Electric Lighting Brooder with Thermostat
₦98,050.00| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Item Type | Electric Brooder |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Suitable For | Providing artificial heat source/brooding for growing chicks |
| Up to Date | UTD |
Chick Brooder Guard | 100 – 200 Capacity
| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Class | Brooding equipment |
| Capacity | 1000 chicks capacity |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Item Condition | New |
| Item Type | chick guard |
| Suitable For | security for the brooding of young birds (1-10 days) |
| Up to Date | UTD |
India Poultry Gas Brooders – 1000 & 4000 Chicks Capacity
Price range: ₦105,000.00 through ₦300,000.00| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | in less than 1 week |
| Capacity | 1000 birds, 4000 birds |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Gas Brooder with Infrared Functions(1000 | 2000 Chicks Capacity)
Price range: ₦107,000.00 through ₦178,000.00| Weight | 13000 g |
|---|---|
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Payment Term | Full Payment |
| Estimated delivery (working days) | in less than 1 week |
| Capacity | 1000 birds, 2000 birds |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Quality Brooder Guard for Chicks (Plastic Board Model) – Brooding Guard
₦29,500.00| Weight | 3000 g |
|---|---|
| Dimensions | 150 × 65 cm |
| Capacity | 300 to 350 chicks |
| Class | Brooding equipment |
| Estimated delivery (working days) | 3 to 7 days |
| Packaging | 1 roll plus stand/support |
| Fulfilled By Afrimash | FBA |
Infrared Heating Bulb/Brooding Lamp (For Piglets and Chicks) 250W
| Weight | 2500 g |
|---|---|
| Item Type | Heating lamp |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Suitable For | Providing heat source for brooding poultry and growing pets/livestock |
| Minimum Order | 1 unit |
| Payment Term | Full Payment |
| Country of Origin | China |










