Showing all 4 resultsSorted by price: high to low
Poultry Processing Line
Rated 0 out of 5
₦6,490,000.00
4.88 out of 5
| Weight | 196000 g |
|---|---|
| Class | Poultry equipment |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
| Payment Term | Full Payment |
| Item Condition | Durable and sturdy |
| Up to Date | UTD |
Feather Plucker | 20-30 Birds Capacity | Locally Fabricated
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | 70000 g |
|---|---|
| Item Type | Agricultural equipment |
| Class | poultry processing equipment |
| Item Condition | Durable and sturdy, New |
| Suitable For | Poultry processing |
| Estimated delivery (working days) | in 1-2 weeks |
| Up to Date | UTD |
High Capacity Defeathering Machine (Poultry Processing) – 15 Birds capacity
Rated 0 out of 5
₦1,620,000.00
4.56 out of 5
| Weight | 70000 g |
|---|---|
| Item Condition | Locally fabricated, New |
| Item Type | feather plucking machine |
| Suitable For | Poultry processing |
| Electric Power | 4kW, 3 Phase |
| Operational capacity | 4 birds in 5 mins (Imported), 3 birds/min (2hp Motor), 5 birds/min (3hp Motor), 10 birds/min (5hp Motor), 15 birds/min (7.5hp Motor) |
| Minimum Order | 1 |
Feather Removal Machine (Big Size | 15 Birds Capacity)
Rated 0 out of 5
4.88 out of 5
| Weight | 70000 g |
|---|---|
| Item Condition | New |
| Item Type | feather plucking machine |
| Suitable For | Poultry processing |
| Operational capacity | 15 birds per operation |
| Minimum Order | 1 |
| Payment Term | Full Payment |










