Herbicides
“Atrazine Powder (Selective/Systemic Herbicide | 80% WP ) -1kg” has been added to your cart. View cart
Sunphosate 360SL (Glyphosate Herbicide | 1L)
Rated 0 out of 5
₦6,500.00
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Class | Agrochemicals |
| Estimated delivery (working days) | Within 7 days |
5 out of 5
Force Up Herbicide | 1liter |
Rated 0 out of 5
₦5,500.00
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Features | 12 pieces per carton |
| Class | non-selective, systemic, foliar-applied agricultural herbicide |
| Up to Date | UTD |
5 out of 5
Roundup Herbicide | (Glyphosate)
Rated 5.00 out of 5
₦10,000.00
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Minimum Order | 1 carton (12 1-litre bottles) |
| Item Type | Non- selective herbicide |
| Features | RoundUp 360, RoundUp Turbo |
| Class | Commercial and agricultural class |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Suitable For | Control of early weeds (annual and perennial broad-leaf weeds and grasses). |
| Country of Origin | Mosanto Europe N.V.: Antwerpen, Belgium |
| Up to Date | UTD |
4.36 out of 5
Atrazine Powder (Selective/Systemic Herbicide | 80% WP ) -1kg
Rated 0 out of 5
₦13,000.00
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Item Type | Systemic Herbicide |
| Size | 1kg bag |
| Minimum Order | 5 sachets |
| Estimated delivery (working days) | in 1 to 3 Days |
| Up to Date | UTD |
0 out of 5
Sarosate (Weedkiller | Systemic Herbicide) -1L
Rated 0 out of 5
₦5,999.99
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Item Type | Systemic Herbicide |
| Class | Commercial and agricultural class |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Presentation | 1 bottle (1L), 1 Carton (12 bottles) |
| Suitable For | Control of early weeds (annual and perennial broad-leaf weeds and grasses). |
| Estimated delivery (working days) | in less than 1 week |
| Up to Date | UTD |
5 out of 5
ButaForce ®(Pre-Emergence | Selective | Systemic Herbicide) –
Rated 0 out of 5
₦3,200.00 – ₦8,500.00Price range: ₦3,200.00 through ₦8,500.00
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Item Type | Pre-emergence herbicide |
| Presentation | 1 bottle (1L), 1 Carton (12 bottles) |
| Class | Commercial and agricultural class |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Suitable For | Control of early weeds (annual and perennial broad-leaf weeds and grasses). |
| Estimated delivery (working days) | in less than 1 week |
| Size | 100g, 1L |
| Up to Date | UTD |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
5 out of 5
Nwura Wura (Non-Selective Herbicide) -1L
Rated 0 out of 5
₦6,000.00 – ₦70,200.00Price range: ₦6,000.00 through ₦70,200.00
| Weight | N/A |
|---|---|
| Class | Commercial and agricultural class |
| Item Condition | Imported, New, portable and safe |
| Presentation | 1 bottle (1L), 1 Carton (12 bottles) |
| Estimated delivery (working days) | in less than 1 week |
| Country of Origin | Wynca Sunshine (Ghana) |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
4.36 out of 5
WEEDOFF CONTACT HERBICIDE – 1 LITRE
Rated 0 out of 5
₦7,499.99
| Weight | 1000 g |
|---|---|
| Item Type | Contact herbicide |
| Suitable For | Control of weeds and grasses |
| Up to Date | UTD |
4.36 out of 5










